• 14 Kasım 2017, Salı 12:57

İşçiyken işveren oldu

Aydın'da, çalıştığı işi bırakıp ticarete atılan kadın girişimci, "işsiz insanlara istihdam oluşturma" hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Aydın'da, çalıştığı işi bırakıp ticarete atılan kadın girişimci, "işsiz insanlara istihdam oluşturma" hayalini gerçeğe dönüştürdü.

 

Efeler İlçesi Güzelhisar Mahallesi'nde, "Umran Mutfak Kafe"yi hizmete açan 32 yaşındaki Derya Haykır, işçiyken işveren oldu. Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Ziraat Mühendisliği ve Adnan Menderes Üniversitesi Tarımsal Pazarlama Bölümü'nden mezun olan Haykır, 1 yıl Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde ziraat mühendisliği yaptı, son 2 yıl da özel sektörde kamu ilişkileri yöneticisi olarak çalıştı. Çalıştığı süreçte, çevresindeki insanların işsiz olduğunu gören Haykır, "işsiz insanlara istihdam oluşturma" hayalini gerçeğe dönüştürme kararı aldı. İşini bırakan ve ailesinin de manevi desteğini arkasına alan Haykır, "Umran Mutfak Kafe"yi hizmete açtı. 2 ay önce açtığı işyerinde, şimdilik 3 kişiyi iş sahibi yapan Haykır, işini büyüttükçe daha fazla insanı istihdam edeceğini söyledi.

Kadın girişimci Derya Haykır, "Üniversiteden mezun olduktan sonra, çeşitli yerlerde çalıştım ama kafamda hep ticarete atılmak vardı. Bundan dolayı çalıştığım işi bırakıp, işyeri açtım. Çevremdeki işsiz insanlara istihdam sağladım. Bu hayalimdi, gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. İnsanlara ekmek kapısı olmak muhteşem bir duygu. İşimi büyüttükçe, daha fazla insanı iş sahibi yapacağım. Şimdi olduğu gibi aile ortamında birlikte çalışıp birlikte kazanıp birlikte mutlu olacağız" diye konuştu.

İşyerinde, kullandıkları tüm gıda malzemelerini üreticilerden satın aldıklarını belirten Haykır, "İşyerimizde sattığımız ürünleri, kendimiz yapıyoruz. Bu ürünlerin yapımı için gerekli olan kaymağı, tereyağı, yoğurdu ve benzeri malzemeleri birebir üreticilerden alıyoruz. Böylelikle üreticinin de üretimine katkı sunuyoruz" ifadelerini kullandı. Bu işyerinin dışında, kendi mesleğini de yaptığını dile getiren Haykır, tarımsal faaliyetlerinin devam ettiğini ve isteyen kuruluşlara danışmanlık hizmeti verdiğini söyledi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 11 Parçalı bulutlu
Yarın: 30/16 Çok bulutlu