• 15 Nisan 2018, Pazar 23:53

Büyükşehir'in kadın efeleri

Aydın Büyükşehir Belediyesi kadın efeleri, zeybek gösterilerindeki performanslarıyla halk oyunları kültürünü yaşatmada, erkekler kadar iddialı olduklarını ortaya koyuyor.

 

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kadın Mehteran Takımı'nın ardından, Kadın Efe Grubu'nu kurdu. İstiklal Savaşı'nın kadın kahramanlarından İmamköylü Çete Emir Ayşe Efe'yi örnek alan Kadı Efe Grubu'nda ise Büyükşehir Belediyesi personelleri ile gönüllüler yer alıyor. Halk oyunları kültürünü yaşatmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi etkinliklerinde, görev alan kadın efeler, sundukları zeybek gösterileri ile büyük beğeni topluyor. Performanslarıyla halk oyunlarında erkekler kadar başarılı olduklarını ortaya koyan kadın efeleri görenler ise hem şaşıyor hem de memnun oluyor.

 

 

Büyükşehir Belediyesi Kadın Efe Grubu'nun eğitmenliğini ise Efe Başdemir yapıyor. Başdemir, kadın efelere 1,5 yıldır halk oyunları eğitimi verdiklerini belirterek, "Kadın Efe Gurubu Projemiz, 1 Mart 2017'de başladı. Projemizde Çete Ayşe'yi örnek aldık. Devam eden projemizde, üye sayımız gittikçe artıyor. Şu anda 14 kişiyiz" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/2 Aralıklı gökgürültülü yağış