• 15 Nisan 2018, Pazar 23:48

Tekel bayileri 26 Nisan’da eyleme gidiyor

Aydın'daki alkol satan dükkanlar, saat 22:00’dan sonra alkol satışı yasağına tepki göstermek için bir günlük kepenk kapatma eylemi yapma kararı aldı.

 

Hükümetin saat 22:00’dan sonra alkol satışını yasaklamasına tepki gösteren Türkiye Tekel Bayileri Platformu, eylem kararı aldı. Yaklaşık dört bin üyesi bulunan platform, alkol satış yasağının saat 24:00’e çekilmesi için 26 Nisan’da kepenk kapatma eylemi yapacak. Platforma Aydın’dan üye 45 bayinin birçoğu da eylem kararına uyacaklarını belirttiler.

 

“ORANTISIZ CEZALAR UYGULANIYOR”

Uzun yıllardır Meşrutiyet Mahallesinde esnaflık yapan Tarık Tümer, alkol yasağının birçok tekel bayisini devretmeye veya kapatmaya zorladığını belirterek, “Yasaktan bütün müşterilerimiz çok şikayetçi olduklarını söylüyor. Devlet alkol yasağı ile bizi müşteriyle karşı karşıya getiriyor. Büyük marketler neredeyse her sokak başında açıldı, haksız rekabet ortamı da var. Bütün işimiz saat 22:00’dan sonra oluyor. O zaman da yasak başladığı için satış yapamıyoruz. Geçtiğimiz 20 gün içerisinde Aydın’da neredeyse tutanak tutulmayan tekel bayi kalmadı. Bugün saat 22:00’dan sonra alkol satarken yakalanırsan cezası 36 bin 758 lira. Bir bira yüzünden geçen yıl ben de tutanak yedim, 29 bin 303 lira ceza aldım. Orantısız cezalar uygulanıyor. Bize yasak ama meyhanelerde, birahanelerde sabahlara kadar içmek serbest. Hatta rant oluşmuş durumda, insanlar gidip oralardan bira satın alabiliyor” diye konuştu.

 

“YASAK YÜZÜNDEN İŞ YAPAMIYORUZ”

20 yıldır Çeştepe’de esnaflık yapan 40 yaşındaki Bülent Akbulut, “Yasakla beraber ciromuzda yaklaşık yüzde 40 düşüş var. Nerdeyse her gün denetim yapıyorlar. Uyuşturucu madde satan kişiler yakalınca 167 TL ceza öderken vergisini ödeyip sattığımız bir bira için 37 bin TL para cezası ödüyoruz. Asıl parayı alkolden kazanıyoruz. Bakkallar eskisi gibi iş yapamıyor. Büyük marketler açıldığından beri kimse gelip doğru dürüst bir şey almıyor. Bize yasaksa meyhaneleri de 22:00’dan sonra kapatsınlar, onlarda alkol satıyor” dedi.

 

“AKIL TUTULMASI”

Türkiye Tekel Bayileri Platformu tarafından yapılan açıklamada, televizyonlarda sigara ve alkol görüntüleri mozaiklenirken silahların alkole nazaran zararsızmış gibi gösterilmesinin akıl tutulması olduğu belirtildi. Platformun açıklamasında, “Her sene sigara ve alkole uygulanan zamdan dolayı sahte içki ve kaçak sigaralara artan rağbet yüzünden, alkol satış yasağı sebebiyle 22.00’dan sonra alkol vermediğimiz müşterilerin darbına maruz kaldığımız, silah yakalatmak ufak para cezası ama 22.00’den sonra alkol satarken yakalanmak 36 bin 758 TL olması ve haksız rekabet içinde kaybolan küçük esnaf için kepenk kapatıyoruz” denildi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Çok bulutlu
Yarın: 8/2 Aralıklı gökgürültülü yağış