• 15 Eylül 2018, Cumartesi 17:37

"Çağdışı bir yörünge istiyorlar"

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve GYK Bilim Danışma Kurulu Sorumlusu Günver Güneş, karma eğitimin kaldırılacağına dair olan iddialar için, “6 yıldaki iktidar uygulamalarıyla; bilimsel ve laik çizgiden uzaklaşan eğitim sistemi bu son yönetmelik değişikliğiyle tamamen karanlık ve çağdışı bir yörüngeye oturtturulmak istenmektedir.” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Çok Programlı Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırdı. Bu duruma bir tepki de ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve GYK Bilim Danışma Kurulu Sorumlusu Günver Güneş’ten geldi.

"KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR""

Güneş, “16 yıldaki iktidar uygulamalarıyla; bilimsel ve laik çizgiden uzaklaşan eğitim sistemi bu son yönetmelik değişikliğiyle tamamen karanlık ve çağdışı bir yörüngeye oturtturulmak istenmektedir. Anayasamızın başlangıcı, 42. ve 58. Maddeleri ve bütünü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetsel çerçevesini ve eğitim sistemini açıkça belirlemektedir. Anayasa hükümleri yasama, yürütme, yargı organlarını ve idari makamları bağlamaktadır. Eğitim müfredatında yapılan sulandırmaları da kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. Atatürk’ün ders kitaplarından çıkartılması, kurtuluş ve kuruluş sürecinin göz ardı edilmesi, devrim karşıtlığından örneğin: Menemen Olayı ve Kubilay’ın şehit edilmesiyle devrime karşı isyanlardan bahsedilmemesi kabul edilebilir değildir” dedi.

"ADD SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDEDİR"

“ADD, tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları ve siyasi partileri Cumhuriyetimizin temel kazanımlarının tehlikeli bir şekilde yok edildiği konusunda uyarı ve bilgilendirme görevini elbette yerine getirmeye devam edecektir” diyen Güneş, “Ulusal bilince, ulusal duyarlılığa sahip tüm yurtsever kurum, kuruluş ve yurttaşlarımızla omuz omuza; yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanarak bu karanlık gidişe de dur diyecektir. ADD, kökleri ve felsefesi Milli Mücadeleye, Milli Direnişe ve Mili Kongrelere dayanan güçlü ve büyük Bir Demokratik Kitle Örgütüdür. Görevinin başında ve sorumluluğunun bilincindedir” ifadelerini kullandı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış