• 15 Eylül 2018, Cumartesi 17:34

"Kaç kişiye ne kadar tazminat ödendi"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül 1980 darbesi döneminde gözaltında kaybedilenler hakkında Meclis’e soru önergesi verdi. Bülbül, “12 Eylül döneminde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve işkence nedeniyle sağlıklarını kaybedenlere tazminat ödeneceği belirtilmişti. Bu zamana kadar kaç kişiye ne kadar tazminat ödenmiştir” diye sordu.

 

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “12 Eylül 1980 askeri darbesi dönemi onlarca idam, yüzlerce gözaltında kayıp ve işkencelerle anılan Türkiye’nin en karanlık dönemlerinden biridir. O dönemde gözaltında kaybedilenlerin akıbeti aradan 38 yıl geçmesine rağmen hala bilinememektedir” ifadelerini kullanarak Meclis’e konuyla ilgili soru önergesi sundu.

 

Bülbül’ün önergesinde şu sorular yer aldı, “12 Eylül’de kaç kişi gözaltında kaybedilmiştir? Bu kişilerin akıbeti hakkında herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Cemil Kırbayır’ın akıbeti hakkında herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise gelinen aşama ne olmuştur? 12 Eylül döneminde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve işkence nedeniyle sağlıklarını kaybedenlere tazminat ödeneceği belirtilmişti. Bu zaman kadar kaç kişiye ne kadar tazminat ödenmiştir? Bu tazminat nerden karşılanmıştır? TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun 2012’de hazırladığı raporda Genelkurmay Başkanlığı, MİT gibi kurumlara yazılan yazılara cevap alınamadığı bu nedenle raporda eksiklerin kaldığı belirtilmiştir. Cevap alınamayan sorular nelerdir? Bu kurumlar hangi gerekçeyle 12 Eylül dönemiyle ilgili soruları yanıtsız bırakmıştır? Bu soruların yanıtları daha ne kadar cevapsız kalacaktır?” (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Çok bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış