• 15 Kasım 2017, Çarşamba 13:32

"Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız"

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, 14 Kasım Diyabet Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtı. Stantta vatandaşların kan şekeri ölçülerek diyabet hakkında bilgiler verildi.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, 14 Kasım Diyabet Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtı. Stantta vatandaşların kan şekeri ölçülerek diyabet hakkında bilgiler verildi.

 

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, “Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’ sloganı ile yola çıkarak, Diyabet Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla Atatürk Kent Meydanı’nda stant açtı. Standı Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Aydın İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selahattin Acara da ziyaret etti.

"BU YIL TEMA KADIN VE DİYABET"

Konuyla ilgili bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Diyabet, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Diyabet Günü’nün 2017 yılı teması ise Kadınlar ve Diyabet” dedi.

“Bu yıl ki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir” diyen Yavuzyılmaz, “Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) 7. Diyabet Atlası’na göre; 2015 yılı sonunda 415 milyon olduğu tahmin edilen 20 yaş ve üstü erişkin diyabetli nüfusun, 2040 yılına kadar yüzde 55 oranında artarak 642 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu verilere dayanarak, 2015 yılında Dünya’da yüzde 8.8 olduğu varsayılan erişkin diyabet prevalansının 2040 yılında yüzde 10.4’e yükseleceği; bir başka deyişle, 2015 yılında her 11 erişkinden 1’inde diyabet olduğu buna karşılık 2040 yılında her 10 erişkinden 1’inin diyabetli olacağı öngörülmektedir” şeklinde konuştu.

ALBAY KAN ŞEKERİNİ ÖLÇTÜRDÜ

Diyabet tedavisinin, sağlıklı beslenme, egzersiz ve ilaç tedavisinden oluştuğunu belirten Yavuzyılmaz, “Tip 2 diyabetlinin tedavisinde, olumlu yönde uygulanacak yaşam tarzı değişikliği büyük önem arz etmektedir. Yaşam tarzı değişikliğinin iki bileşeni olan beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli fiziksel aktivite bu bireylerde uygulanacak ilk adımdır” diyerek sözlerine son verdi. Akşam 22.00 sularına kadar vatandaşların kan şekerinin ölçümüne ve bilgilendirme yapılmaya devam edildi. Ayrıca, Albay Selahattin Acara, kan şekerini ölçtürürken, Vali Köşger de, Yavuzyılmaz’dan diyabet konusunda bilgiler aldı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 12 Parçalı bulutlu
Yarın: 28/12 Parçalı bulutlu