• 16 Nisan 2018, Pazartesi 16:32

Buzağı ölümlerinde ithal hayvan vurgusu

Aydın’da buzağı ölümlerine karşı eğitim çalışması başlattıklarını belirten Aydın Süt Üreticileri Birliği Başkanı Servet Başkaya, yurtdışından getirilen hayvanların olduğu çiftliklerde buzağı ölümlerinin daha fazla olduğunu ifade etti. Başkaya, “İthal hayvanların hastalık taşıdığına dair akıllarda bazı soru işaretleri var” dedi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan ‘Buzağılar Ölmesin’ kampanyası kapsamında Aydın’daki hayvan üreticilerine eğitim verilecek. Aydın Süt Üreticileri Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Aydın Müdürlüğü’nün ortaklığında gerçekleştirilecek çalışmada ekipler il genelindeki köyleri gezerek hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölümlerini önlemeye yönelik yetiştiricileri bilgilendirecek.

 

“400 KÖYDE EĞİTİM VERECEĞİZ ”

Kampanya hakkında bilgi veren Aydın Süt Üreticileri Birliği Başkanı Servet Başkaya, “Süt birliği olarak bütün üreticilerimizi evinde, köyünde ziyaret edeceğiz. Üreticilerimize Tarım İl Müdürlüğümüzün hazırladığı broşürler ile buzağıların bakım ve beslenmesi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Ziyaretlerimiz sırasında üreticilere buzağı göbek kordonlarının dezenfekte edilmesi için sprey, yine buzağılarımızın süt içebilmesi için biberon, sinekle mücadele için ilaç ve şapka dağıtımı yapacağız. Üreticilerimizle birebir görüşerek hem onları süt hijyeni, buzağı ve makine bakımı gibi konularda eğitmek hem de başka sorunları varsa dinlemek için yola çıkıyoruz. Bir buçuk ay içerisinde yaklaşık 400 köye ulaşmayı hedefliyoruz” diyerek konuştu.

 

“İTHAL HAYVANIN OLDUĞU ÇİTFLİKLERDE BUZAĞI ÖLÜMLERİ DAHA FAZLA”

Yurtdışından getirilen hayvanlar ile buzağı ölümleri arasındaki ilişkiye değinen Başkaya, “Aydın’da buzağı ölümleri verilerine baktığımızda yüzde 10 ile 15 arasında olduğunu görüyoruz. Bunu asgariye indirmek için çalışacağız. Özellikle ithal hayvan giren çiftliklerde buzağı ölümlerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Yurtdışından gelen bazı hayvanlarda hastalık taşıdıkları konusunda soru işaretleri var. Dünyanın her yerinden bu memlekete hayvan girdi. O hayvanların girdiği ahırlardaki buzağı ölümlerinin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Ülkemizdeki mevcut aşılar bu hastalıkları karşılamaz hale geldi” şeklinde konuştu. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Çok bulutlu
Yarın: 8/2 Aralıklı gökgürültülü yağış