• 16 Nisan 2018, Pazartesi 15:09

CHP'liler OHAL’e karşı meydandaydı

CHP’liler, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde Olağanüstü Hali (OHAL) protesto etmek için kent meydanında oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 19 Nisan itibariyle hükümet tarafından 7’inci kez uzatılması planlanan OHAL’i protesto etmek için tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak meydanlara çıktı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiren anayasa değişikliğinin yıldönümünde gerçekleşen eylemin Aydın’daki durağı Kent Meydanıydı.

 

CHP Aydın İl Başkanlığı tarafından organize edilen eylemde onlarca CHP’li 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganıyla kent meydanında bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Ellerinde ‘OHAL’ de tuvalet 1 lira’, ‘Yargıyı özgür bırakın OHAL’i kaldırın’, ‘Düşünüyorum Ohal’de yokum’, ‘OHAL’de dolar 4, euro 5, benzin 6 lira hayırlı işler’ yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri sık sık ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diyerek slogan attı.

 

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın da destek verdiği eylemde basın açıklaması yapan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, 16 Nisan referandumunun tarihe mühürsüz seçim olarak geçtiğini belirterek, “15 Temmuzdaki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır” dedi.

 

OHAL ile ülkedeki baskı rejiminin kurumsallaştığını ifade eden Çankır, “Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakâr sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır” şeklinde konuştu. Şarkılar ve sloganlar eşliğinde oturma eylemini tamamlayan grup olaysız bir şekilde dağıldı. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Çok bulutlu
Yarın: 8/2 Aralıklı gökgürültülü yağış