• 16 Mayıs 2018, Çarşamba 16:26

Bu çocuklar geleceğin mucitleri

Özel Özay Aydın Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı projelerden oluşan ‘Geleceğin Mucitleri Bilim Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Özel Özay Aydın Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı projelerden oluşan ‘Geleceğin Mucitleri Bilim Fuarı’nın açılışı yapıldı.

 

Özel Özay Aydın Ortaokulu öğrencilerinin sene boyunca araştırarak ve deneyler yaparak ortaya çıkardıkları projeler Geleceğin Mucitleri Bilim Fuarı’nda görücüye çıktı. TÜBİTAK desteği ile hayata geçirilen fuarın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Şeniz Ünal, “Bu tür çalışmalar genelde TÜBİTAK desteği ile birlikte devlet okullarında gerçekleşmiştir. Fakat şu an bizler okulumuzda sevgili öğrencilerimizin gayretleri ve bize olan güvenleri sayesinde bu alışılmış durumun tam tersi olabileceğini gösterme imkanımız oluştu. Öğretmenlerimizin rehberliğinde yapmış olduğumuz çalışmalar birçok önyargıyı kırmak adına örnek bir çalışmadır. Bu süreç içinde çokça yorulduk ve eğlendik ancak keşfetmenin ve sonuca ulaşmanın kolay olmadığını fark ettik. Hayallerimiz idelerimiz, ideallerimiz de gerçeklerimiz olacaktır” diye konuştu.

 

'YENİ AZİZ SANCARLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Açılış kurdelesini kesen Özel Özay Aydın Koleji Ortaokulu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytürk, “Fen Bilgisi öğretmenlerimiz Onur Erçetin ve Barış Solak yönetiminde öğrencilerimizin ilk bilimsel çalışmalarını bir fuarla tanıtımını gerçekleştirdik. Bu fuarı geleneksel hale getirerek öğrencilerin becerilerini ve bilimsel düşüncelerini ortaya çıkarmak istiyoruz. Okulumuz bilimsel ve çağdaş eğitim vermektedir. Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ sözünü düstur edinerek hareket ediyoruz. Her şeyden önce çocukların ezbere bilgi değil de bilimsel düşünmelerini hedefliyoruz. Buradan yeni Aziz Sancar’lar yetiştirmek istiyoruz. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize katkılarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” diyerek konuştu.

 

Konuşmaların ardından öğrenciler bin bir emekle hazırladıkları projeler hakkında bilgi verdi. Fuarda, toprakta bitki oluşumunu geliştirmek, toprağı canlandırmak ve havalandırmak için tohum bombası projesi, ateş kürede bulunan magmanın yeryüzüne çıkması sonucu magmatik kayaçların oluşumunu anlatan volkan projesi, Güneş ışıklarından toplanan enerji ile yemek pişiren güneş ocağı gibi projeler sergilendi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.