• 16 Mayıs 2018, Çarşamba 13:37

"İnsani dram devam ediyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Filistin’de yapılan zulmü kınayarak, “Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP'nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Filistin’de yapılan zulmü kınayarak, “Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP'nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır.” dedi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından olaylar çıktı. Filistinlilerin yaptığı protestolara İsrail ateş açarak karşılık verdi. Katliam olarak nitelendirilebilecek olaylarda bugüne kadar 62 kişi şehit oldu. Dünyanın birçok yerinden tepkiler yağarken, Türkiye’de ise 3 gün süreyle yas ilan edildi.

"MASUMLARI ÖLDÜRMEYİ TERCİH EDİYORLAR"

Türkiye’nin dört bir yanından da farklı tepkiler gelirken son olarak Aydın CHP İl Başkanı Ali Çankır açıklamada bulundu. “Filistin'de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır” diyen Çankır, “Binlerce masum Filistin'linin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail'in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözeme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor” dedi.

"KATLİAM POLİTİKALARINA SON VERİN"

ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti'nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs'te açılmış olmasını büyük bir provakasyon olarak değerlendiren Çankır, “ABD'yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail'i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail'in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

"RAHMET DİLİYORUZ"

ABD ve İsrail'in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajlarının da somut bir sonuç doğurmadığını iddia eden Çankır, “Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP'nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD'nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye'nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır” diye konuştu.

Çankır, “Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail'i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz” diyerek sözlerine son verdi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.