• 16 Eylül 2018, Pazar 17:46

Bakan'dan Aydın'a müjdeler

Aydın halkına, Adnan Menderes Müzesi yeri için müjde veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Aydın’da Organize Sanayi, Sera ve Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’nin kurulması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

Aydın halkına, Adnan Menderes Müzesi yeri için müjde veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Aydın’da Organize Sanayi, Sera ve Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’nin kurulması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB), Ege Bölge Toplantısı'nı Aydın'da yaptı. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; Aydın, Burdur, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla Ziraat Odaları'nın temsilcileri ile bir araya geldi. İlgi gören toplantıda, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekilleri, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve üreticiler hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, döviz kurundaki artıştan dolayı ithalatın maliyetinin yükseldiğini ve zorlaştığını belirterek, “Biz artık daha fazla üretmek zorundayız. İthalat şansımız kalmadığına göre o zaman çiftçimizi tarlada tutacağız, kendisine daha fazla destek vereceğiz” dedi.

Vali Köşger de, TZOB Ege Bölge Toplantısı'nın Aydın'da yapılmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bakan Pakdemirli ise, konuşmasına merhum Başbakan Adnan Menderes ve oğlu Aydın Menderes'i anarak, başladı. Menderes ailesine yakın bir aile olduklarını belirten Bakan Pakdemirli, babası Ekrem Pakdemirli'nin Aydın Menderes'e öğretmenlik yaptığını söyledi. Pakdemirli, ailesinin en kıymetli eşyasının ise Berrin Menderes'in annesine armağan ettiği gümüş şekerlik olduğunu söyledi.

Koçarlı İlçesi Çakırbeyli Mahallesi'nde yapılması planlanan Adnan Menderes Müzesi'nin yeri için müjde veren Bakan Pakdemirli, "Sayın Valim, bizden müze için yer istedi. Yetki de Tarım ve Orman Bakanlığı’nda. Ben de kendisine dedim ki ‘doğru insana, doğru aileye bu işi sordunuz.’ Tarım ve Orman Bakanı olarak, bu işi yapmak bizim boynumuzun borcudur. Buradan da müzenin müjdesini vermiş olalım. Annemden şimdi o müzeye gümüş şekerliği isteyeceğiz. İnşallah nesiller boyu o şekerlik, müzede Menderes ailesinin hatıratı olarak sergilenir” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, yeni sistemde üreticiyi güldüreceklerini, tüketiciyi ise ezdirmeyeceklerini söyledi.

Zeytinin, Ege Bölgesi için önemli bir ürün olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, “Zeytinin danesine destek verebilir miyiz? Böyle bir talep geldi. Ona da bir bakalım, çalışalım” dedi.

Aydın’da Organize Sanayi, Sera ve Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’nin kurulması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıklayan Bakan Pakdemirli, “Balık Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Sayın Valimden bir talep geldi. Onun da müjdesini veriyorum. Balık Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili gerekli çalışmayı başlatıyoruz. ÇED süreçlerini hızlı bir şekilde yürüteceğiz. Organize Sera Bölgesi ile ilgili gene müjdemiz var. Organize Sera Bölgemiz de Organize Sanayi Bölgemiz de Serbest Bölgemiz de olacak. İnşallah burada, hiçbir sıkıntı kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin üretim maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, bu maliyetleri düşürmek için devletin elindeki bütün imkanları çiftçinin lehine kullanacaklarını söyledi. Konuşmasını tamamlayan Bakan Pakdemirli’nin ziraat odası temsilcilerinin talep ve görüşlerini dinlemesi ile toplantı sona erdi. Bakan Pakdemirli, toplantının ardından, Aydın’dan ayrıldı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Bulutlu
Yarın: 18/12 Sağanak yağışlı