• 16 Ekim 2018, Salı 12:38

“Beyaz Bastonla Sokağa Çık, Ön yargıları Yık”

Efeler İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü kapsamında “Beyaz Bastonla Sokağa Çık, Ön yargıları Yık” adındaki farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

 

Etkinliğe Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen ile birlikte katılan AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, AK Parti Efeler İlçe Gençlik Kolları Başkanı Seyhan Koyuncu, AK Parti Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayten Karadağ ve dernek üyeleri ellerine beyaz baston alarak görme duyularını kullanmadan yürüyerek görme engellileri anlamaya çalıştı.

 

Sadece koku duyusunu kullanarak girdiği dükkanların nereler olduğunu anlamaya çalıştığını söyleyen Gülaştı, “Gerçekten kolay değil. Uzun yıllara tabi bir deneyime ihtiyaç var. Sayın Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanımız Bayram Özen, bugün toplumsal farkındalık yaratmak için bizlerden onların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayıp bunu toplumda birer temsilci olarak ifade etmemizi istediler. Ben de şunu söylemek istiyorum: Gerçekten zor bir şey. Yapılan mücadele gerçekten takdire şayan” dedi.

 

“ONLARIN KONUŞMALARI YÜREKLERİNDEN GELİYOR”

Etkinlikten oldukça etkilendiğini aktaran Gülaştı,”Şunu açıkça söyleyebilirim ki; şu anda konuşuyorum ama gözlerim kapalı olsa daha iyi konuşurdum. Gerçekten onların konuşmaları yüreklerinden geliyor ve hissederek konuşuyorlar. Hiçbir dışsal duyudan etkilenmeyip, kalplerinden çıkan sesleri çok daha iyi ifade edebiliyorlar. Bundan sonra görme engellilerin ağızlarından çıkan cümlelere çok daha fazla kulak kesilip onları çok daha fazla anlamaya çalışacağım. Onların ifadelerinin benim için çok daha anlamlı olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Gülaştı, “Ben, AK Parti Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanımız Ayten Karadağ, Gençlik Kolları Efeler İlçe Başkanımız Seyhan Koyuncu ve yönetimden arkadaşlarımızla diğer görme engelli arkadaşlarımız, abilerimiz, ablalarımızla Adnan Menderes Bulvarı üzerinde esnafımızla birlikte yolculuk ederek onları anlamaya çalıştık” diye konuşarak, bu fırsatı verdiği için Özen’e, engelli vatandaşlara ve yönetim çalışanlarına çok teşekkür etti.

 

“EMPATİ SAATİ”

15 Ekim’den itibaren etkinliğin her pazartesi saat 6-7 arasında gerçekleşeceğini ve bu saate “empati saati” diyeceklerini ifade eden Özen, “Bu etkinliği Sayın AK Parti Efeler İlçe Başkanımızla paylaştığımızda, toplumsal farkındalığı yaratma adına Sayın Cumhurbaşkanı’nın hassasiyetinin Çağatay başkanımda da geliştiğini, kendisinde de şekillendiğini gördük. Kendisiyle böyle bir etkinliği hayata geçirdik. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar. Temennimiz odur ki; Çağatay başkan şahsında böyle empati yeteneği gelişmiş arkadaşların sayısının artması. Mesele beş dakika gözünüzü kapatıp empati yapmak değil, bu etkinliği yaparken yaşadıklarını hayata geçirebilecek, başkasına hissettiklerini aktarabilecek kişilerle gerçekleştirmek. Ve biz o isimlerle, AK Parti İlçe Başkanımızla, Kadın Kollarımızla, Gençlik Kollarımızla gerçekleştirdik. Umarız bir gün hep birlikte, herkesle eşit erişilebilir yaşam koşullarına kavuşmuş oluruz. Bundan sonraki süreçlerde de artık daha farklı programlar yaparız” şeklinde konuştu. (NECMİYE KAPTAN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.