• 16 Ekim 2018, Salı 13:52

Ege'nin mimarları Aydın'da buluştu

Ege Bölgesi'nin mimarları, Aydın'da bir araya geldi. Aydın'ın mimari, tarihi ve kültürel değerlerini tanıyan mimarlar, mesleki ve kent sorunlarına ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

 

 

 

Mimarlar Odası Ege Bölge Toplantısı, 12-14 Ekim günleri arasında Aydın'da yapıldı. Aydın Mimarlar Odası'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya İzmir, Manisa, Uşak, Salihli, Turgutlu, Ödemiş, Nazilli ve Kuşadası Mimarlar Odaları'nın başkan ve yöneticileri katıldı.

İlgi gören toplantıda, mimarlık ve kent ölçeğinde genelde ve yerelde yaşanan sorunlar tartışıldı, bilgi ve fikir alışverişlerinde bulunularak çözüm önerileri geliştirildi. Açıklama yapan Aydın Mimarlar Odası Başkanı Cemre Şahin Kazıcı, Ege Bölge Toplantısı'na ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun ve yönetmeliğinde sürekli yapılan güncelleme ve madde değişikliklerinin, inşaat sektöründe ciddi problemlerin yaşanmasına sebep olduğunu belirten Kazıcı, yaşanan ekonomik sıkıntıların inşaat sektörünü doğrudan ve dolaylı olarak da mimarlık-mühendislik meslek alanlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğini ifade etti.

1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek olan ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin inşaat maliyetlerini ciddi oranda arttıracağını kaydeden Kazıcı, "Bu sebeple sektördekiler ellerini hızlı tutmaya çalışıyor ancak ekonomik sıkıntılara ek olarak mevcut kentsel planlama göz önünde bulundurulmadan hazırlanan ‘otopark yönetmeliği’ de birçok projenin elini kolunu bağlamış durumda. Biliyorsunuz 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan otopark yönetmeliğinin 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Sonra 1 Ocak 2019'da yürürlüğe gireceği şeklinde değişiklik yapılmış, 7 Eylül 2018'de ise söz konusu yönetmeliğin ansızın 8 gün sonra yani 15 Eylül 2018'de yürürlüğe girmek üzere tarihinin geri alındığı yayımlanmıştı. Bir de ‘binaların gürültüye karşı korunması hakkında yönetmelik’ gündemimizde yer alıyor. Özünde gerçekten faydalı ve gerekli bir takım getirileri olsa da, bu yönetmeliğin de uygulanma şekli ile ilgili ne projeyi yapacak serbest çalışanların ne de projeyi kontrol edecek kamu çalışanlarının pek bir bilgisi yok. Yönetmeliği hazırlayanlar konuya vakıfsa ne mutlu. İlgili yönetmeliğe göre ‘akustik uzman’ gerekiyor ama Türkiye'de sınırlı sayıda uzman var ne yazık ki ve bu konuda eğitim bulma/eğitim düzenleme noktasında da ciddi sıkıntılar var, bu problem çözülmezse sektörde tekrar tıkanmalar yaşanacak. Vatandaşların doğrudan dahil olduğu ‘imar barışı’ uygulamalarında da benzer durumlar söz konusu, sürekli uygulama değişiklikleri ve belirsizlikler... Böylece yıllardır meslek pratiğimizde yaşadığımız bu sıkıntıları vatandaşlar da deneyimlemiş oluyor" dedi.

Genel çerçevede baktıklarında, gerçekten ilginç bir düzen gördüklerini belirten Kazıcı, kentlerin bu şartlar altında şekilleniyor olmasının da üzücü olduğunu ifade etti. Kazıcı, “Yetkililerin uygulama alanlarında sebep oldukları bu kaosun farkında olması ve yarattıkları düğümü çözmesi gerekiyor. Aksi halde ülke ekonomisinde en büyük payı olan inşaat sektörü ve kentlerimiz bir çıkmaza doğru sürükleniyor" diye konuştu. Toplantının ardından mimarlar, Aydın Mimarlar Odası üyeleri ile birlikte Aydın'ın mimari, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacı ile Atça, Arpaz Kalesi, Afrodisias Müzesi ve Antik Kenti'ni gezdi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.