• 16 Ekim 2018, Salı 18:55

"Jeotermal istemiyoruz"

Aydın'ın Efeler İlçesi'nde vatandaşların, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin desteğini alan Kızılcaköylüler, yetkililere mahallelerinde jeotermal santrali istemediklerini tekrar duyurmaya çalıştı.

 

Mahallelerinde, jeotermal santrali kurulmasını engellemek için bir süredir nöbet tutan Kızılcaköylüler, bu kez Atatürk Kent Meydanı'nda toplanarak, "jeotermal istemiyoruz" eylemi yaptı. 7'den 70'e Kızılcaköy halkının katıldığı eylemde, "Çocuklarımız için Kızılcaköy'de jeotermale hayır" yazılı pankart ve Türk bayrağı açıldı. Kendilerine destek veren vatandaşlar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte, jeotermal santrali istemediklerini haykıran Kızılcaköylüler, yetkililere seslerini tekrar duyurmaya çalıştı. Toplanan yaklaşık 100 kişilik grup adına açıklama yapan Kızılcaköy sakinlerinden Gülten Çelik, jeotermal santrallerinden doğaya salınan akışkan ve gazların havayı, suyu, toprağı, tarımsal ürünleri ve tüm canlı varlıkları kirlettiğini öne sürdü.

Yasalara aykırı şekilde mahallelerinde, jeotermal santrali kurulmaya çalışıldığını iddia eden Çelik, Aydın mülki amirlerini kanunları uygulamaya çağırarak, “Köyümüzde, Aydın’da jeotermal santral istemiyoruz” dedi.

“TBMM ÖNÜNDE

NÖBET ÇADIRI KURACAĞIZ”

Yetkililerin seslerini duyana kadar mahallelerinde jeotermal santrali nöbeti tutmaya devam edeceklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Bu; Kızılcaköy’ün toprağının, suyunun, incir ve zeytininin kurtarılması nöbetidir. Bu, Kızılcaköy’de yaşayan insanların sağlığını kurtarma nöbetidir. Bu, Aydın’da yaşayan insanların Anayasa’nın 56’ncı maddesiyle güvence altına alınan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının korunduğu bir nöbettir. Yetkililer sesimizi duyana kadar, bu jeotermal santraller köyümüzden atılana kadar nöbete devam edeceğiz. Yetkililer köyde sesimizi duymazsa Aydın Kent Meydanı’nda çadır kurup nöbet tutacağız. Yine duymazlarsa Ankara’da TBMM önünde çadır kurup nöbet tutacağız.”

“HİÇ KİMSE SABRIMIZI

TEST ETMESİN”

“Biz bu toprakları dedelerimizden, babalarımızdan teslim aldık. Çocuklarımıza, torunlarımıza temiz şekilde miras olarak bırakacağız. Hiç kimsenin bizim havamızı, toprağımızı, suyumuzu, ekmeğimizi, aşımızı, geleceğimizi kirletmesine izin vermeyeceğiz. Hiç kimse bizim sabrımızı ve gücümüzü test etmesin” diyen Çelik, Kızılcaköylüler olarak tüm Aydın halkını, çığlıklarına ses vermeye ve nöbetlerine sahip çıkmaya davet etti. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.