• 16 Kasım 2018, Cuma 15:35

Akın, çilek üreticileriyle buluştu

Germencik Belediye Başkanı ve MHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın, Aydın genelinde yaptığı ziyaretleri kapsamında Sultanhisar’da çilek üreticileriyle bir araya geldi.

 

Germencik Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın, seçim çalışmalarını yüksek tempoda sürdürüyor. Daha önce Aydın genelinde bir çok ilçeye giden ve vatandaşlarla buluşarak projeleri hakkında bilgi veren Akın, Sultanhisar’da bir takım temaslarda bulundu. Akın bu kapsamda ilçede çilek üretimi gerçekleştiren çiftçilerle bir araya geldi. Akın, açıkladığı 5 yıldız kalkınma programında büyük önem verdikleri “Tarım Kenti Aydın” konusunda düşüncelerini üreticilerle paylaşarak görüş alış verişinde bulundu.

 

“BİRLİK KURULMASI GEREKİYOR”

Sultanhisar’ın çilek üretiminde katma değerde büyük bir rolünün olduğuna değinen Akın, “Yıllık 60 bin ton çilek üretilen ilçemizde maalesef çilek üreticileri kendi ürününü ucuza satmak zorunda kalıyor. Her fırsatta dile getirdiğim Hiçbir ürünün bölgemizden ham çıkmayacağı konusu burada da karşımıza çıkıyor. Yıllık 60 bin ton çilek üretimi olan ilçemizde çilek üreticileri için birlik kurulması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra sertifikalı fide üretiminin yapılması gerekiyor. 50 yılı aşkın süredir ilçede sürdürülen üretimiyle, tadıyla, aromasıyla ülke çapında bir üne sahip olan Sultanhisar çileğinin tescillenmesi için markalaşmak şart. Yıllık 60 bin ton çilek üretilen Sultanhisar bu üretim ile ülke genelinde ikinci sırada, örtü altı üretim de ise ilk sırada” dedi.

 

“VİZYONER BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ”

Amaçlarının Sultanhisar çileğinin hem isim hakkını korumak hem de tanıtımı açısından önemli bir adım atmış olmak olduğunu dile getiren Akın, “Aydın’da Endüstriyel tarım tesisleri kurarak çiftçimizin daha fazla kazanç elde etmesini sağlamak istiyoruz. Zeytinyağını şişelemeden, sütü peynir ve yoğurt yapmadan, inciri paketlemeden, kestaneyi kestane şekeri, çilekten kaliteli çilek reçeli yapmadan piyasaya çıkartmayacağız. Kurulacak olan bu tesislerde bizim çocuklarımız çalışacak ve bu sayede genç ve kaliteli nüfusumuzun göç etmesinin önüne geçmiş olacağız. Doğru tarım uygulamaları sayesinde çiftçimizin kazancı artacak topraklarımıza bolluk ver bereket gelecek ve böylelikle topraklarımızın zenginliği halkımızın refah düzeyine yansıtılmış olacak. Biz sadece asfalt olan yerlerin belediyeciliğini değil kırsal alanlarımızı da kalkındırmaya dönük vizyoner belediyecilik yapacağız” diye konuştu. (TÜRKER KOCAKAHYA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli