• 16 Kasım 2018, Cuma 15:29

"Nasıl açıklanabilir?"

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın'da JES yatırımları için Cumhurbaşkanlığı kararı ile verilen acele kamulaştırma kararı araştırılmasına yönelik TBMM’ye önerge sundu. Sezgin, “Türkiye’deki toplam JES’lerin yüzde 58’i Aydın’da iken yeni bir JES’in acele kamulaştırma yolu izlenerek yapılmasındaki kamu yararı nasıl açıklanabilir?” dedi.

 

İYİ Partili Aydın Adnan Sezgin, TRT yayınlarının eşitlik ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan korucuların özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler; ve Aydın'da JES yatırımları için Cumhurbaşkanlığı kararı ile verilen acele kamulaştırma kararı ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na önerge sundu.

 

Sezgin’in önergesinde, “Aydın İli 2016 Yılı Çevre Durum Raporu’na göre Aydın’da toprak kirliliğinin en önemli ikinci nedeni JES akışkanlarıdır. Ayrıca, JES’ler havaya yoğuşmayan gazlar salarak Aydın’da hava kirliliğine ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak Aydın Türkiye’de yaz dönemi kükürt dioksit hava kirliliğinin en yüksek olduğu ikinci il konumundadır. Türkiye'de kansere bağlı ölümler 2010-2013 döneminde yüzde 18 iken bu sayı Aydın’da yüzde 42 olarak gerçekleşmiştir. Son yıllarda farkın daha da açıldığı söylenebilir. Bu kapsamda Türkiye’deki toplam JES’lerin yüzde 58’i Aydın’da iken yeni bir JES’in acele kamulaştırma yolu izlenerek yapılmasındaki kamu yararı nasıl açıklanabilir?” (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli