• 17 Şubat 2018, Cumartesi 14:42

"Gelin gönüllü aile ve koruyucu aile olun"

Aydın'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyu aile ve gönül elçilerini buluşturdu. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in eşi Fatma Köşger, Aydınlı halkını, gönüllü aile ve koruyucu aile olmaya çağırdı.

 

 

 

Aydın Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü, koruyucu aile ve gönül elçileri tanıtım toplantısı düzenledi. İl Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in eşi Fatma Köşger, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, ASP İl Müdürü Seyfi Bozçelik, kurum müdürlerinin eşleri, korucuyu aileler ve gönül elçileri katıldı.

 

Toplantıda, slayt sunumu eşliğinde konuşma yapan ASP İl Müdürü Bozçelik, gönüllü aile sisteminin çok yaygın olmadığını ve bilinmediğini söyledi. Bu sisteme göre, ailelerin kuruma bağlı evlerde kalan çocukları gönüllü olarak hafta sonları, yaz ve bayram tatillerinde, yanlarına alabildiklerini belirten Bozçelik, Aydınlı aileleri gönüllü aile olmaya çağırdı. Gönüllü aile aradıklarını kaydeden Bozçelik, "Kurumuzun 24 evi var. Lütfen, gelin bir evimize gönüllü aile olun. Aydın'dan 24 aile çıkar herhalde. Evlerimizin her birisinde, 5-6 çocuğumuz kalıyor. Bu çocukların ablaları ve abileri olun, onlarla vakit geçirin" diye konuştu.

Koruyucu aile sisteminde ise çocuğun tamamen ailede kaldığını ifade eden Bozçelik, "Çocuk, bu sisteme göre aile ile birlikte yaşıyor, aile ilişkilerini, anne ve baba kavramını öğreniyor. Ama yine bu çocuk, devlet koruması altında oluyor. Velayeti öz ailesindedir. Kısacası koruyucu aile, devlet adına çocuğa ailenin bakmasıdır. Biz, koruyucu ailelerimize her ay ücret ödemesi yapıyoruz. Bu sistemde amaç çocuğun sağlıklı bir aile ortamında yetişmesini sağlamaktır" dedi.

 

Aydın'da 103 koruyucu aile olduğunu ve bu ailelerin yanında da 120 çocuğun bulunduğunu açıklayan Bozçelik, Bozdoğan, Karacasu, Kuyucak, Yenipazar, Karpuzlu ve Koçarlı'da hiç koruyucu aile olmadığını, bu ilçelerde de en az birer koruyucu aile olmasını arzu ettiklerini söyledi. Bozçelik, her çocuğun bir aile yanında büyümeye ihtiyacı olduğunun da altını çizdi.

Valinin eşi Fatma Köşger de, koruyucu aile olmada tereddüt eden ailelere, öncelikle gönüllü aile olmalarını ve çocuk evlerinde ve yuvalarında kalan çocuklarla vakit geçirmelerini önerdi. Köşger, önerisine uyup çocuklarla iletişime geçen ve sevgi bağı kuran ailelerin koruyucu aile olma konusunda cesaretleneceğini de savundu. Aydın'daki koruyucu aile sayısının nüfusa oranla oldukça iyi olduğunu ama çocukların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığını ifade eden Köşger, "Bizim daha çok gönüllü aileye ve koruyucu aileye ihtiyacımız var. Mevcut koruyucu ailelerimizden beklentimiz akraba, komşu ve çevrelerindeki kişileri, yüreklendirmeleri, cesaretlendirmeleri ve başvuru için bize yönlendirmeleridir. Bu sayede çocuklarımıza hak ettikleri aile ortamını sağlayarak onlara iyi bir gelecek sunabiliriz. Koruyucu aile sistemi, çocuklarımızın Türk örf, adet ve geleneklerini, aile ortamında öğrenmeleri ve hayata hazırlanmaları açısından çok önemlidir. Hedefimiz, Aydın’ı Türkiye’nin ilk beş ili arasına sokmaktır. Ailelerimizin, sıcak yuvalarını, çocuklarımıza açmalarını bekliyoruz" dedi. Koruyucu ailelerden ikisinin de konuşma yapmasının ardından, toplantı sona erdi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış