• 17 Şubat 2018, Cumartesi 14:31

"Kadınlar hakları için mücadele vermişlerdir"

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve TÜBAKKOM Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 92’nci yıl dönümü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Kadınların tarih boyunca edindiği kazanımlara değinen üyeler, mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

 

Açıklamada, “Kurtuluş Savaşını kazanmış, küllerinden yeniden doğmuş Türkiye Cumhuriyetinde; laik ve çağdaş bir devlet olmanın ilk adımlarından birinin Hukuk ve kadın erkek eşitliğinden geçtiğinin bilincinde olan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve devrim arkadaşlarının oluşturduğu TBMM'de 17 Şubat 1926'da Türk Medeni Kanunu kabul edilmiştir. Hukuk ve sosyal alanlarda eşitliği temel alan bu yasayla; boşanma hakkının kadına da tanınması mirastan eşit pay alma, tek eşlilik, resmi nikah zorunluluğu gibi çağdaş dünyaya dair, kadının onuruyla ve eşit bir birey olarak yaşamasının gereği olan kuralla yasa ile güvence altına alınmıştır. Medeni Kanun'un kabulü; kadının birey olarak kabulü, eşitlik ve özgürlük yolunda atılan en önemli adımdır” denildi.

 

Ayrıca şu ifadelere yer verildi, “Kadınlar, bu topraklarda hakları için önemli mücadeleler vermişlerdir. Erkeklerle eşit birer birey gibi yaşamanın ülkemizin ve dünyanın aydınlık geleceği için hayati olduğunun her zaman bilincinde olan kadınlarımız. Kurtuluş Mücadelesinde erkeklerle omuz omuza mücadele etmiş. Cumhuriyet Devrimleri için her türlü fedakarlığı yapmakla kalmayıp, aklı ve bilinciyle kendi varlığını ortaya koymuştur. Nitekim Ulu Önder; ‘Dünya'da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez’ diyerek kadının hak ve var oluş mücadelesini taçlandırmıştır”

 

Üyeler, “Bugün, 17 Şubat'ta; Türk Medeni Kanunu'nun kabulünü; bir aydınlık dönemin habercisi, onurumuzla yaşamanın güvencesi olarak bir kez daha kutluyor; başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yolumuzu aydınlatan herkesi minnetle anıyoruz” diyerek mücadele edeceklerini bildirdi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu