• 17 Nisan 2018, Salı 17:27

Pis koku isyan ettirdi

Aydın'ın Efeler İlçesi Umurlu Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, Aydın Organize Sanayi Bölgesi'nin(OSB) atık suyunu arıtmadan yanı başındaki Musluca Çayı'na saldığını iddia etti. Çaydan çevreye yayılan pis koku yüzünden evlerinde oturamaz hale geldiklerini belirten vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı.

 

 

Musluca Çayı kenarında, bir araya gelen Umurlu Mahallesi sakinleri, Aydın OSB'yi protesto etti. Aydın OSB'nin atık sularını arıtmadan Musluca Çayı'na saldığını iddia eden mahalleli, çaydan çevreye yayılan pis koku yüzünden evlerinde oturamaz hale geldiklerini ve sürekli hastalandıklarını söyledi. Mahalleli, bu durumu defalarca yetkili kurumlara bildirdiklerini ama bugüne kadar hiçbir sonuç alamadıklarını ifade etti.

 

Umurlu Mahallesi sakini ve AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, havanın ısınması ile birlikte Musluca Çayı'ndan yayılan pis kokunun Umurlu halkını daha fazla rahatsız ettiğini belirterek, şunları dedi:

"Aydın OSB'nin arıtma sistemi yetersiz ve bundan dolayı atık suyunu tam anlamıyla arıtmadan Musluca Çayı'na bırakıyor. Bu su, havanın ısınmasıyla birlikte etrafa daha fazla pis koku yayıyor. Çok mağdur durumdayız. Kaçacak yer arıyoruz ama bulamıyoruz. Yeni arıtma sistemi yapmaya Aydın OSB'nin bütçesi var ama yapmıyor."

Mahalle sakinlerinden Mehmet Gökbayrak da "Evlerimizde zehir soluyoruz. Kapılarımızı, pencerelerimizi yazın da kışın da açamıyoruz. Aydın OSB fabrikalarının bütün atıkları, Musluca Çayı'na bırakılıyor. Görüldüğü gibi çayın suyu simsiyah akıyor. Defalarca Aydın Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Aydın Valiliği'ne başvurduk. Ama bizim sesimize hiç kimse kulak vermedi. Bugün bir köpeğe veya bir kediye bir tekme vurduğunuz zaman Türkiye sallanıyor. Her taraf ayağa kalkıyor. İnsan sağlığına değer veren ise yok" dedi.

 

 

 

Aydın OSB Müdürü Ali Eycellioğlu ile defalarca telefonla ve yüz yüze görüştüğünü belirten Gökbayrak, "Kendisine ‘Kardeşim bir gün evimde misafir ol, bizim yaşadıklarımızı anlarsın’ dedim. O da her defasında ‘Tamam yapıyoruz, yapacağız’ dedi. Arıtma tesisi yapmak için arsa aldılar. Ama 4-5 yıl geçti hala bir çivi dahi çakmadılar. Başbakana, cumhurbaşkanına sesleniyorum; bizim sesimizi, Aydın Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı duysun, kanayan yaramıza derman olsun" diye konuştu.

 

İsyan eden Tuğba Kolancı ise "Pis kokudan dolayı yaşlılarımız, çocuklarımız sürekli hasta oluyor. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu mikropla, bu pislikle yaşamaktan bıktık, usandık. Mağduruz, hakkımızı arıyoruz. Eğer burası sağlıklı bir ortam ise yetkililer, gelip burada piknik yapsınlar, kendilerine yemek ve çay ikram edelim, bakalım bunları tüketebiliyorlar mı?" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Hasta olduğunu belirten Birgül Celebioğlu da pis kokudan dolayı nefes almakta güçlük çektiğini söyledi. Celebioğlu, "Annem, nefes darlığından 2 ay önce öldü. Kadın nefes alamadı" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/2 Aralıklı gökgürültülü yağış