• 17 Mayıs 2018, Perşembe 16:37

Aydın'da ÇİM açılacak

Aydın'da istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesi amacıyla Çocuk İzlem Merkezi(ÇİM), açılacak.

Aydın'da istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesi amacıyla Çocuk İzlem Merkezi(ÇİM), açılacak.

 

 

Efeler'deki Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde önümüzdeki ay Çocuk İzlem Merkezi(ÇİM) faaliyete geçecek. ÇİM'in işleyişi hakkında bilgi veren Başhekim Uzman Doktor Ferdi Güneş,"İstismara uğramış çocuk, bu merkezde aynı tramvayı yaşamadan duygu ve sıkıntılarını tek seferde karar mercilerine anlatacak. Çocuğun beyanı; psikolog, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlisi, avukat ve uzman hekimle birlikte aynalı bir odada, ses ve görüntü kaydı yapılarak, alınacak. Adli tıp uzmanı, çocuk psikiyatrisi ve çocuk hekimi de, çocuğu muayene edecek. Adli görüşme ve muayene süreci sonunda çocuğun kısa süreli korunması ve tedavisi bu merkezde yapılacak. Çocuğun beyanı, mahkemede kullanılmak üzere ilgili mercilere iletilecek. Böylelikle çocuk hakim karşısına çıkmayacak" dedi.

 

Toplumda, olmasını hiç istemedikleri olaylardan birisinin de çocuk istismarı olduğunu belirten Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz da, "Çocuk istismarı hiç arzu etmediğimiz bir hadise. İnşallah hiçbir çocuğumuz, bu durumdan dolayı Çocuk İzlem Merkezimize, gitmek zorunda kalmaz. Eğer kalırsa da gerekli gizliliğe ve mahremiyete riayet edeceğiz ve çocuğumuzun bu sıkıntılı süreci en az zararla atlatmasına yardımcı olacağız" ifadelerini kullandı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.