• 17 Mayıs 2018, Perşembe 12:15

"Filistin halkı yalnız değildir"

Aydın Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail Devleti’nin Filistin halkına karşı yaptığı zulümlere tepki gösterdi. Atatürk Kent Meydanı’nda toplanan grup “Filistin halkı yalnız değildir” gibi sloganlar attı.

Aydın Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail Devleti’nin Filistin halkına karşı yaptığı zulümlere tepki gösterdi. Atatürk Kent Meydanı’nda toplanan grup “Filistin halkı yalnız değildir” gibi sloganlar attı.

 

Filistin halkına yapılan zulümler karşısında tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bir tepki de Aydın Emek ve Demokrasi Güçleri’nden geldi. Grup üyeleri Atatürk Kent Meydanı’nda toplanarak basın açıklamasında bulundu ve çeşitli sloganlar attı.

"KABUL EDİLEMEZ"

İnsan Hakları Derneği (İHD) Aydın Şube Başkanı Adnan Arslan grup adına konuştu. Arslan, “İsrail devletinin kuruluşunun 70. yıl dönümünü ve ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle, füzelerle saldıran İsrail askerlerinin 58 Filistinliyi öldürmesi ve binlerce kişiyi yaralaması, Filistin halkına yönelik yüz yılı aşkındır devam eden zulmün, soykırımın devamıdır. Filistin halkına ve Filistin halkı şahsında insanlığa karşı yapılmış bu saldırıları kınıyor; İsrail devletini, ABD’yi ve sürece dahil olan tüm devletleri bu soykırımı durdurmaya çağırıyoruz. Yahudilerin, dünyanın pek çok yerinde düşmanlık görmeleri ve yok edilmeye çalışılması, 2. Dünya savaşında vahşice katledilerek soykırıma uğratılmaları nasıl kabul edilemez ise Filistin halkına yapılan zulüm ve soykırım da kabul edilemez” dedi.

"AÇIK BİR PROVOKASYONDUR"

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmek için insani yardım götürmek maksadı ile yolaçıkan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı da hatırlatan ve bu saldırıda 9 kişinin öldürülmesi olayının üzerinin tazminat ile kapatıldığını belirten Arslan, “7 Temmuz 2014 tarihinde başlayıp 51 gün süren saldırılarda da Gazze’de 530’u çocuk, 302’si kadın 2 binden fazla Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürülmüş, önceki ve sonrakilerde olduğu gibi bu katliamın da üstü örtülmüştür. Çoğunluk sessizlikle geçiştirilen bu açık katliamlar karşısında Birleşmiş Milletler zaman zaman tutum almak zorunda kalmış, 30 Kasım 2016 tarihinde İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yasa dışı yerleşim faaliyetlerini hemen ve tamamen durdurmasını öngören karar tasarısını kabul etmiştir. BM Güvenlik Konseyi, bu kararı tanımayan İsrail devletine bir yaptırım uygulamamıştır. ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ını hayata geçirmesi açık bir provokasyondur” ifadelerini kullandı.

İSRAİL DEVLETİNİ KINIYORUZ"

Arslan, “ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir. ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Filistin halkına yönelik bu saldırılar, direniş hareketlerinin ortaya çıkmasına neden olmuş, Filistin halkı varlığına yönelmiş bu saldırıları durdurabilmek için çocuk yaşlı “intifada” hareketleri başlatmıştır. Ancak Arap devletleri ve Türkiye tarafından da gerçek anlamda desteklenmedikleri için yalnız başlarına direnişlerini sürdürmektedirler. Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından olaylar çıkmış, Filistinlilerin yaptığı protestolara İsrail ateş açarak karşılık vermişti. Katliam olarak nitelendirilebilecek olaylarda bugüne kadar 62 kişi şehit olmuş, Türkiye’de ise 3 gün süreyle yas ilan edilmişti. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.