• 17 Mayıs 2018, Perşembe 10:30

Geçim derdi evsiz bıraktı

Her işin elbette zorluğu vardır. Hangi çalışana sorarsak soralım herkes kendi işinin zorluklarından bahseder. Ancak kabul edelim bazı meslek dalları diğerlerine göre bir tık daha zor.

Her işin elbette zorluğu vardır. Hangi çalışana sorarsak soralım herkes kendi işinin zorluklarından bahseder. Ancak kabul edelim bazı meslek dalları diğerlerine göre bir tık daha zor. Yani 40 derecede güneşin altından çalışanlarla klimalı bir ortamda ofiste çalışanları bir tutamayız. Bizler de sizler için Aydın sokaklarını arşınlamaya ve bu zor meslek gruplarında çalışanların hikâyelerini öğrenmeye karar verdik. Biliyoruz, ‘gündelik yaşamın kuralları böyle ve her yerde bu tarz çalışanlar var’ diyeceksiniz ama biz sadece bu yazı dizimizin biraz daha empati duygusunu geliştirebilmesini umuyoruz.

 

İlk olarak bu diziye başlamaya karar verdiğimizde alıyoruz defterimizi önümüze ve başlıyoruz zor meslekleri sıralamaya. Tabi başladık mı sonu gelmiyor. Çünkü kolay değil, ekmek parası kazanmak kolay değil. Herkesin alın teri, taşı sıksa suyunu çıkarması kendine, herkesin kendi gördüğü bir zorluk var. Bir yerden başlamak gerekiyor ve çıkıyoruz sokağa ve Hacı Amcaya denk geliyoruz. Taa Elbistan’dan kalkıp gelmiş. Sokaklarda kalıyor ama halinden memnun, Aydınlıları ve Aydın’ı çok seviyor.

 

“HER KURUŞU ÇOCUKLARIMA GÖNDERİYORUM”

Yağcılar içindeki Kapalı Çarşı Pasajı’nı kendine ev edinen Hacı Polat, akşam olunca pasajın hemen girişine bıraktığı yorgan, yastığını çıkarıyor. Polat,“Önceden pasajın üstünde bulunan binanın dördüncü katında merdivenlerde yatıyordum. Beni 16 aydan beri yattığım yerden çıkarmak istediler. Merdivenleri temizlemem karşılığında kalabileceğimi söylediler ama her gün temizlik yaparsam boyacı sandığımın başına kimi oturtacağım. Hal böyle olunca beni binadan çıkardılar.Hiç parada vermediler. Şimdi akşam olunca pasajın içinde yatıyorum” diyor.

 

Aslen Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi Türkmenler Köyünden olan 59 yaşındaki Polat ailesinin hala orada yaşadığını söylüyor. PTT üzerinden ailesine gönderdiği paranın dekontunu gösteren Polat, “Beş kızım iki oğlum var. Biriktirdiğimi, kazandığım her kuruşu çocuklarıma gönderiyorum. En son 500 lira gönderdim” diye ekliyor.

 

“MÜŞTERİ GELMESE 5 LİRA KAZANAMAM”

Aydın’a çalışmak için yıllar önce geldiğini belirten Polat, ilin yabancısı değil. Polat şunları söylüyor: “Elbistan’da hava hala çok soğuk, soba yakıyorlar. Soğuk vurunca bütün ağaçların çiçekleri döküldü. Elbistan bitti bitti. Bir de dört tane termik santral var ve hala daha yenisini yapmaya çalışıyorlar. Sağlık kalmadı ki o da bitti.2009’dan beri Aydın’da ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Arada Elbistan’a gidiyorum, 5-10 gün kalıp geri geliyorum. Günlük kazancım değişiyor. Bazen 20 bazen 50 lira. Belli olmuyor. Müşteri gelmezse 5 lira bile kazanamam”

 

“KÖYLÜ TARLASINI BIRAKIP ŞEHRE GİTTİ”

Terör ve köyden kente olan göçün bu zorlu hayatı yaşamasına neden olduğunu da anlatan Polat, “Devlet Suriyelilere bakıyor. Elektriğini, suyunu veriyor, biz ise dışarıda kalıyoruz. Köyde bir tane köylü kalmadı hepsi şehirlere gitti. Ben köylü çocuğuyum, nohudun kilosu 15, kuru fasulyenin kilosu 12 kağıt olmuş. Peki,neden böyle oldu biliyor musunuz? Köylü tarlalarını bırakıp şehre gitti de o yüzden. Ürün eken yok, arazilerin hepsi boşalmış. Böyle olunca biz nasıl yemek yiyeceğiz hem işsizlikte artar. Allah yardım eylesin. Bizim köy üç yüz haneydi. Şimdi geriye sekiz tane ev kaldı. İnsanlar, çocuğunu okutmak için ya da sanayiye berbere gönderiyim de meslek öğrensin hevesiyle köyleri bırakıp gittiler, kimse kalmadı. Tabi bir yandan da terör olayları çıktı” diye konuşuyor.

Oruçlu olduğunu aktaran Polat şunları kaydediyor, “Akşam biri biraz cacık ve ekmek verdi. Onları yiyip niyet edip yattım. Yine Aydınlılardan Allah razı olsun. Halimi, yoksulluğu görüp ayakkabı boyatmaya geliyorlar. Belediye başkanımızı da seviyorum Allah razı olsun, başımızdan eksik etmesin” (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.