• 18 Şubat 2018, Pazar 16:35

Aydın'ın havası tehlikede

Germencik Çevre ve Doğa Derneği (AYÇEV) Sözcüsü Doktor Metin Aydın, Aydın'da hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) değerlerinin kat ve kat üstünde olduğunu söyledi.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği (AYÇEV) Sözcüsü Doktor Metin Aydın, Aydın'da hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) değerlerinin kat ve kat üstünde olduğunu söyledi.

 

DSÖ'nün hava kirliliği için 'görünmez katil' tanımını kullandığını belirten AYÇEV Sözcüsü Doktor Metin Aydın, her yıl 7 milyondan fazla insanın ölümünden hava kirliliğinin sorumlu tutulduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki istasyonlardan aldığı hava ölçüm sonuçlarının 'www.havaizleme.gov.tr' adresinden anlık olarak takip edilebildiğini hatırlatan Aydın, bu kaynakta Aydın'da geçen yıl ölçülen PM10 ve SO2 sonuçlarına bakıldığında, kentte insan sağlığını etkileyebilecek boyutta hava kirliliğinin yaşandığının görüldüğünü ifade etti.

 

DSÖ'nün insan sağlığının etkilenmemesi için PM10 ve SO2 hava kalitesi limitini 20 μg/m3 olarak kabul ettiğini dile getiren Aydın, DSÖ'nün yine insan sağlığının etkilenmemesi için bir yıl içinde PM10'nun en fazla 35, SO2'nin de en fazla 3 defa limit aşımına izin verilebileceğini deklare ettiğini anımsattı.

Aydın'ın 2017 yılı PM10 ölçüm değerlerine bakıldığında, kentte PM10 ölçümünün yılın 340 günü yapıldığının ve 25 gün ise yapılmadığının görüldüğüne dikkat çeken Doktor Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aydın, Türkiye’de hava ölçümü yapılmayan en fazla güne sahip 16’ncı ildir. Aydın’da ölçüm yapılan günlerin 326’sında yani yüzde 96’sında PM10 ölçüm değeri DSÖ’nün belirlediği sınır değerin üstünde ölçülmüştür. Yine Aydın’da ölçülen PM10 limit değeri aşımı/gün sayısı DSÖ’nün izin verdiği limit değeri aşımı/gün sayısından ‘9 kat’ fazladır."

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 2013, 2014 ve 2015 yıllarında 'en fazla PM10 limit aşımı yaşanan istasyonlara' sahip ilk 10 il arasında Aydın'ın da bulunduğunu dile getiren Aydın, PM10 limit aşımının ise kanseri, kalp hastalıklarını, solunum yolu hastalıklarını ve bebek ölüm oranlarını arttırdığına vurgu yaptı. Doktor Aydın, Aydın'ın 2017 yılı SO2 ölçüm değerlerine bakıldığında da kentte SO2 ölçümünün yılın 359 günü yapıldığının ve 6 gün ise yapılmadığının görülmekte olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Aydın’da ölçüm yapılan günlerin yüzde 12’sinde SO2 değeri DSÖ’nün belirlediği sınır değerin üstünde ölçülmüştür. Yine Aydın’da ölçülen SO2 limit değeri aşımı/gün sayısı DSÖ’nün izin verdiği limit değeri aşımı/gün sayısından 14 kat fazladır. SO2 limit aşımı ise insanlarda solunum yolu hastalıklarına, asit yağmurlarına sebep olmaktadır."

Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göre Aydın'da hava kirliliği yapan sebeplerin evsel ısınma, karayolu trafiği, imalat sanayi ve maden işletmeleri olduğunu ifade etti. Aydın'da bebek, beş yaş altı çocuk ve anne ölümlerinin, solunum sistemi ve kalp damar sistemi hastalıklarının ve kansere bağlı ölümlerin Türkiye ortalamasından fazla olduğunu savunan Aydın, bunun en önemli sebebinin ise çevre kirliliğini oluşturan tüm unsurların ve hava kirliliğinin her geçen sene giderek artması olduğunu öne sürdü. Tüm yetkilileri göreve davet eden Aydın, Aydın'ın son nefeslerini aldığını ve son nefesini vermeye de hızla yaklaştığını iddia etti. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu