• 19 Temmuz 2018, Perşembe 16:22

Daire alanın cebinden fazla para çıkıyor

Emlakçı Mahmut Yörük, yeni yerler imara açılmadığı için 100 metrekare sıfır daire alan vatandaşın cebinden 25-30 bin lira fazla para çıktığını söyledi.

 

 

Aydın’ın Efeler İlçesi’nde, yeni yerlerin imara açılmaması, mevcut arsaların değerini arttırdı. Müteahhitlerin, arsaları karşılığında vatandaşlara verdiği daire oranı ise yüzde 60'a kadar çıktı. Arsaların yanı sıra inşaat malzemelerinin fiyatlarının da artması, sıfır dairelerin fiyatlarını yükseltti. Bu da orta gelir seviyesine sahip ailelerin bile sıfır daire sahibi olma hayalini yıktı.

mykanguru Emlak Ofisi Sahibi Mahmut Yörük, sıfır dairenin metrekare fiyatının çok yüksek olduğunu belirterek, “Sıfır dairenin metrekare fiyatı, bulunduğu yere göre 2 bin 250 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar, çok yüksek. Bunun en önemli nedeni, arsa bedelleridir. Yeni yerlerin imara açılmamasından dolayı mevcut arsaların değeri çok arttı. Düşünün müteahhitlerin, arsaları karşılığında vatandaşlara verdiği daire oranı yüzde 60'a kadar dayandı. Arsanın nakit alımında da bir şey değişmiyor. Arsa bedellerinin düşmesi için yeni yerlerin acilen imara açılması lazım. Açılmadığı için şu anda 100 metrekare sıfır daire alan vatandaşın cebinden 25-30 bin lira fazla para çıkıyor. Bu fazla çıkan para, dairenin metrekaresine göre değişiyor. Sıfır dairenin metrekare fiyatını arttıran bir diğer neden ise inşaat malzemesi fiyatlarıdır. Dolar ve euroya endeksli olan demir ve çimento fiyatları yukarıya doğru çıkıyor” dedi.

 

Orta gelir seviyesine sahip ailelerin şu an için sıfır daire almalarının pek mümkün olmadığını savunan Yörük, bu ailelerin ekonomik durumlarının ancak ikinci el daire almalarına elverişli olduğunu söyledi. Yörük, ikinci el dairenin metrekare fiyatının ise bin 300 lira ile bin 750 lira arasında değiştiğini kaydetti.

Emlak sektörünün durgun olduğuna işaret eden Yörük, “En son duracak olan sektör bizim sektörümüzdür. Çünkü hem paraya sıkışanları hem de parası olanları buluşturuyoruz. Ama bizim işlerimiz de durgun. Şu anda iş yapan çok şanslı. Ben 16 yıldır bu işi yapıyorum, hiç böyle durgunluk olmadıydı. Daire satıyor muyuz? Satıyoruz. Ama 10 tane yerine 2 tane satıyoruz. Piyasada tedirginlik var" ifadelerini kullandı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu