• 19 Ekim 2018, Cuma 15:24

"Yatırım bekliyoruz"

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kendilerini ziyaret eden Çin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çinli iş adamlarından Aydın'a yatırım yapmalarını beklediklerini söyledi. Hongyang da hangi alanlarda ne gibi yatırımlar yapabileceklerine bakacaklarını ifade etti.

 

Turizm, ekonomi ve ticaret alanlarında temaslarda bulunmak üzere Aydın'a gelen Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Kültür Müsteşarı Ruilin Shi, Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao ve iş adamlarından oluşan Çin heyeti, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile bir araya geldi.

Heyetin, ilk durağı Aydın Valiliği oldu. Kendisini ziyaret eden heyeti makamında ağırlayan Vali Köşger, Çin ile Türk milletinin ilişkilerinin çok eskiye dayandığını söyledi.

Çin'in dünyanın en büyük ekonomiye sahip ikinci ülkesi olduğunu hatırlatan Köşger, Türkiye ile Çin’in ilişkilerinin giderek güçlenmesinden memnun olduklarını ifade etti. İlişkilerin sadece ülkeden ülkeye değil, şehirden ülkeye gelişebildiğine işaret eden Köşger, “Biz Aydın şehri olarak, Çin ile ortak çalışabileceğimiz alanlar olduğunu biliyoruz. Çin ile ilişkilerimizin hem ülkemiz hem de şehrimiz adına daha da gelişeceğini düşünüyoruz” dedi.

Aydın'ı tanıtan Vali Köşger, Çin ile tarım, turizm ve diğer alanlarda ortak ilişkilerinin olabileceğini ifade etti. Çinlilerin kültür turizmine önem verdiğini bildiğini belirten Köşger, Çin’den Aydın’a turizm alanında yatırım ve turist beklediğini dile getirdi.

Aydın’da jeotermal enerjinin turizm ve seracılıkta kullanılması için çalışma yaptıklarını aktaran Köşger, bu alanlarda yatırım yapmak isteyen Çinli iş adamlarına sunacakları imkanları olduğunu bildirdi.

2010 yılında Çin ile Türkiye arasında stratejik işbirliği ilişkilerinin kurulduğunu kaydeden Çin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang da, “Liderlerimizin yaptığı görüşmelerde, iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi için çok önemli yol haritası çizildi. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da çabasıyla siyaset, ekonomi ve kültür dahil her alanda işbirliğimiz çok hızlı şekilde gelişti. Çin tarafı olarak ikili ilişkilerin gelişmesinden çok memnunuz” dedi.

Aydın’a işbirliği için görüş alışverişinde bulunmaya geldiklerini dile getiren Hongyang, odaklanmak istedikleri işbirliği alanlarının turizm, ekonomi ve ticaret olduğunu ifade etti.

"YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ"

Çin heyeti, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu’nu ziyaret etti. Aydın’ın yatırım yapmaya uygun bir il olduğundan bahseden Başkan Çerçioğlu, “İş adamlarınızı, yatırım yapmak için ilimize bekliyoruz. Eğer iş adamlarınız Aydın’da yatırım yapmayı düşünürse, yerel yöneticiler olarak kendilerine her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız. Bundan da çok memnun olurum” dedi.

Büyükelçi Hongyang da, Aydın’da hangi alanlarda ne gibi yatırımlar yapabileceklerine bakacaklarını söyledi. Aydın’ın en önemli iki ürününün zeytinyağı ve incir olduğunu duyduğunu ifade eden Hongyang, “Zeytinyağı ve incir, insanların sağlıklarına çok iyi geliyor. Bu iki ürünle ilgili ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini genişletebiliriz. Biz her zaman Türkiye’den bu iki ürün gibi rekabet gücüne sahip olan daha fazla ürünün Çin piyasasına girmesini hoşça karşılıyoruz” diye konuştu. Ziyaretin sonunda Başkan Çerçioğlu, Büyükelçi Hongyang’a Aydın inciri ve zeytinyağı hediye etti. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.