• 21 Şubat 2018, Çarşamba 14:49

Son tarih 28 Şubat

Terazisini zamanında muayene ettirmeyen esnafın 2 bin 100 lira ceza ödeyeceğini hatırlatan Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, sürenin 28 Şubat’ta dolacağını hatırlattı.

 

Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, tartı aletlerinin muayenesinin unutulmaması için uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada, “Ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması zorunlu olup, damga süreleri dolmuş olan ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri ve damgalarının yaptırılması için beyanname verme süresi 28 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle Ölçü ve ölçü aletlerinden; 10 yıllık damga süresini doldurmuş elektrik, su ve gaz sayaçları ile 2 yıllık damga süresini doldurmuş, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, akaryakıt ve likit petrol gazı (LPG) sayaçları için Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüklerine başvurulmalıdır” denildi.

"YASAL İŞLEM UYGULANACAK"

Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi, “2 yıllık damga süresini doldurmuş otomatik tartı aletleri, birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, takograf, taksimetre bulunduran kişi ve kuruluşların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yetki almış yetkili muayene servislerine Ölçü ve Ölçü aletlerinin muayene ve damgalamasının yapılması için bir dilekçe ile başvurarak muayene gününü belirleyen belge almaları gerekmektedir. Ölçü ve ölçü aletlerini için süresinde beyanname vermeyen, muayene ve damgalarını süresinde yaptırmayan ve bu ölçü aletlerini kullanan kişiler hakkında 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun ilgili maddeleri uyarınca yasal işlem yapılacaktır” (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu