• 21 Şubat 2018, Çarşamba 16:22

"Yüzde 51’e kolayca ulaşacağız"

Basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, "2019 seçimleri için kendimize yüzde 51’lik bir hedef koyduk. Bugün itibariyle de bu hedefe ulaşmamızı da çok kolay görüyorum" dedi.

 

 

 

 

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve yönetimi, basın mensupları ile toplantıda bir araya geldi. Turistik Park'ta düzenlenen toplantıya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve İl Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz Tilki de katıldı.

 

"FORUMLAR YAPACAĞIZ"

Çankır, 7 Ocak'ta göreve gelmelerinin ardından, 2019 seçimlerine yönelik 3 aylık ve 6 aylık çalışma programları hazırladıklarını söyledi. İçinde bulundukları 3 aylık süreçte parti örgütleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri ile uyumlu şekilde çalıştıklarını belirten Çankır, bu çalışma sürecinde 'tarımı', 'turizmi' ve 'ilçeleri' ele alacaklarını ifade etti. Çankır, "Birinci konumuz, tarım. Bilindiği üzere Aydın'ın nüfusunun yüzde 60'ı, tarımla geçimini sağlıyor. Bu sebepten dolayı köylülerimizle çiftçilerimizle çiftçi forumları yapacağız. Bunu, önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Onların sorun ve taleplerini dinleyeceğiz, partimizin kendilerine katkılarının ne olacağını anlatacağız. İkinci önemsediğimiz konu, turizm. Kuşadası, Didim ve Karacasu gibi çok önemli turizm merkezlerine sahibiz. Maalesef AK Parti hükümetinin, bugüne kadar uyguladığı dış politikalardan dolayı Kuşadası ve Didim'de, turizm gelirlerimizde ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Bu anlamda önceliğimiz Kuşadası olmak üzere turizm forumu düzenlemeyi planlıyoruz. Bu forumda, turizmin bütün paydaşlarını bir araya getireceğiz ve turizm gelirlerimizi arttırmak için yerelde neler yapabileceğimizi konuşacağız. Bir diğer konumuz ilçelerimiz. İlçelerimizde de forumlar düzenleyeceğiz. Kuva-yi Milliye ruhuyla 1919’dan sonra Anadolu’da kongre süreçleri başlamıştır. Bu süreçte birlik, beraberlik ve mücadele ruhu oluşmuştur. Her ilçemiz ve köyümüzde, bu kongre ruhuyla çalışmalarımızı yapıp orada halkımızın beklenti ve sorunlarını masaya yatıracağız ve bununla ilgili çözümleri bulacağız" dedi.

"CİDDİ YATIRIM YAPMIYOR"

Merkezi hükümetten Aydın'a yüzde 0,5 oranında yatırım geliri geldiğini iddia eden Çankır, "Bu gelir, Aydın'ın gidişatı ile ilgili çok memnun edici sonuçlar vermiyor. Son yıllarda AK Parti hükümetinin Didim'den Buharkent'e kadar olan alanda, çok da ciddi bir yatırım yapmadığını görüyoruz" diye konuştu. Çankır, Büyükşehir Belediyesi'nin Aydın'ı kalkındırmak ve geliştirmek için önemli projeler hayata geçirdiğini söyledi.

CHP Genel Merkezi'nin 9-10 Mart'ta tüzük kurultayı yapacağını hatırlatan Çankır, İl Başkanlığı olarak da 25 Şubat'ta tüzük kurultayına ilişkin toplantı yapacaklarını, bu toplantıda Aydın Örgütü'nün tüzükten beklentilerini alacaklarını ve bu beklentileri kurultaya öneri olarak sunacaklarını dile getirdi.

 

"YÜZDE 51’LİK OYU SANDIKTAN ÇIKARACAĞIZ"

Aydın'da 17 ilçenin 17'sine de talip olduklarını ve bu hedef doğrultusunda çalışmaya Köşk'ten başladıklarını ifade eden Çankır, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar Köşk'te seçmene kendimizi anlatamadığımızı görüyoruz. Burada kendimizi nasıl ifade edebileceğimizi, bilimsel verilere dayanan laboratuar çalışması ile planladık. Bu çalışmalarda Köşk’te çok ciddi bir yol aldık. Kendimizi anlatamadığımız her yerde, bu çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. 2019 seçimleri için kendimize yüzde 51’lik bir hedef koyduk. Bugün itibariyle de bu hedefe ulaşmamızı da çok kolay görüyorum. Örgütümüz, buna hazırdır. Yüzde 51’lik oyu, Aydın’da mutlaka sandıktan çıkaracağız. Bizim için yereldeki mevcut iktidarımızı korumak başarı değil."

"5 MİLLETVEKİLLİĞİNİ ALMAMIZ OLAĞAN"

Çankır, Aydın'da 2019 genel seçimlerinde 7 değil, 8 milletvekili seçileceğini hatırlatarak, "Milletvekili sayımız 7’den 8’e çıktı. Bunu, 2019 seçimlerinde yaşayacağız. 7 Haziran'da Aydın'ın 7 milletvekili varken, parti olarak 4 milletvekili çıkardık. Daha sonraki seçimde, milletvekili sayımız 3'e düştü. Buradan şunu çıkarıyorum; bizim, Aydın'da bugün itibariyle 5 milletvekilliğini almamız olağan ve görünendir. Bunun üstü daha farklı bir mücadele gerektirir" dedi. Çankır, erken seçime de hazırlıklı olduklarının altını çizdi.

"EN AĞIR CEZA VERİLECEK"

Kongreler sürecinde partisinde iç mücadelenin olduğunu, bu süreç tamamlandığında iç mücadelenin de rafa kalktığını ve partililerin bütünleştiğini kaydeden Çankır, "Kongre sürecimiz bitmiştir. CHP'nin kurumsal kimliğine ve seçim sürecindeki kamuoyu algılarını olumsuz etkileyecek herhangi bir CHP mensubu, görevi ve rütbesi ne olursa olsun tüzük kuralları gereği kendisine en ağır ceza verilecektir. Bunun sonuçlarını önümüzdeki süreçte göreceksiniz" diye konuştu.

TACİZ İDDİASI

Kuşadası İlçe Teşkilatı'nı CHP Kurultayı için Ankara'ya taşıyan otobüste, parti yöneticisi M.Y.'nin 13 yaşındaki bir erkek çocuğa tacizde bulunduğu iddiasına ilişkin Çankır, "Bu olay, iddia boyutundadır. Bu iddia bize ulaştığı anda disiplin sürecini başlattık ve ilgili kişiyi partimizden ihraç etik. Ne bizim ne de tabanımızın böyle şeylere tahammülü asla olmaz. Bunun üstünü örtmek gibi bir niyetimiz de olmaz. Bu olayla ilgili bir araştırma komisyonu kurduk. İlgili kişiler dinlendi, rapor hazırlanıyor. Eğer komisyonumuz, ihmal tespit ederse, ihmali olanları da gereken en ağır şekilde cezalandıracağız" dedi.

"İFTİRALARI ATARKEN GEÇMİŞLERİNE BAKSINLAR"

Çankır, AK Parti'nin CHP'yi FETÖ ve PKK ile ilişkilendirmeye çalıştığını savunarak, şunları kaydetti:

"Ülkenin temel değerlerine ve geleceğine karşı girişim içinde bulunan her türlü örgütün, eylemin ve düşüncenin, 1919 ruhuyla karşısındayız. Bizi, sırf oy kaygıları yüzünden bu örgütlerle ilişkilendirmeye çalışan herkesimin, bugüne kadar bunlarla yakın ilişkide olduğunu tüm dünya kamuoyu bilmektedir. Bu iftiraları atarken, geçmişlerine baksınlar."

Türkiye’de demokrasi ve özgürlüğün askıya alındığını iddia eden Çankır, halkın bu duruma karşı çıktığını ve 2019 seçimlerinde AK Parti iktidarına 'dur' diyeceğini söyledi. Çankır, 16 Nisan referandum sonucunu da tanımadıklarını açıkladı. Aydın'da suyun pahalı olduğuna ilişkin eleştirilere de cevap veren Çankır, "Merkezi hükümet, bizim su fiyatlarımızla uğraşacağına, kaldı ki Denizli, Bursa ve İstanbul'da da bizim su fiyatlarımıza yakın, benzer ve hatta daha yüksek su fiyatları uygulanmaktadır" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu