• 21 Eylül 2018, Cuma 14:52

"Döner sermaye sistemi yürütülemez bir hale gelmiştir"

Türk Sağlık Sen Aydın Şubesi, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik olumsuzlukları değerlendirerek, sağlık çalışanlarının da önceki yıllarda yapılan performans ödemelerini mumla aradığını belirtti. Ahmet Bozkurt, "İdareler bütün finansal sorunlarda çözüm olarak çalışanın döner sermayesinden kesinti yapmayı kural haline getirmiştir. Döner sermaye sistemi yürütülemez bir hale gelmiştir" dedi.

 

Türk Sağlık Sen Aydın Şubesi üyeleri, Aydın Devlet Hastanesi önünde toplanarak, Türkiye'de yaşanan ekonomik olumsuzluklara tepki gösterdi. Üyeler, icap nöbetinden, gezi ücretine kadar birçok sorun yaşadıklarını belirtti.

 

Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin yapmış olduğu 2018 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre tek kişilik yoksulluk sınırı 2.905.50 TL, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 5.978.82 lira olarak belirlenmiştir. Başta memurlarımız ve emeklilerimiz olmak üzere dar ve sabit gelirli bugünlerde ekonomik dar boğazı daha da hissetmektedir. Temel harcama kalemlerinde yaşanan artış bir tarafa Eylül ayının gelmesi ile birlikte okul masrafları da vatandaşın belini bükmüştür. Yetkili konfederasyon Memur-Sen’in öngörüden uzak imzaladığı toplu sözleşmedeki artış tamamen ortadan kalktığı bir tabloyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

 

Çalışanların hallerinden memnun olmadığını 5-6 yıl öncesinin performans ödemelerinin mumla arandığını belirten Bozkurt, “Çalıştıkça artacak denilen döner sermaye, iş yükü artıkça azalmıştır. Hastanelerle ilgili birleştirme, taşınma gibi durumlarda sürekli olarak döner sermaye sistemi üzerinden çalışanların alın terlerine adeta el konulmaktadır. İdareler bütün finansal sorunlarda çözüm olarak çalışanın döner sermayesinden kesinti yapmayı kural haline getirmiştir. Kısacası döner sermaye sistemi yürütülemez bir hale gelmiştir. İşte bu sebepledir ki biz uzunca bir süredir döner sermaye sisteminde kapsamlı bir değişikliğe gidilerek mevzuatın yenilenmesi gerektiğini söylüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yıpranma payı ile ilgili kararın sağlık çalışanlarında hayal kırıklığı yarattığını vurgulayan Başkan Bozkurt, “Sağlık alanında çalışan herkesi kapsayacak şekilde yeniden yıpranma payı için kanuni düzenlemenin yapılması hususunda Genel Merkezimiz tarafından ülke genelinde dilekçe kampanyası başlatılmıştır. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışanlar sağlık hizmetini en ücra köşeye kadar eksiksiz olarak ulaştırma gayretinde olmalarına rağmen bu yılın ocak ayından bugüne kadar hak ettikleri gezi paraları ödenmemiştir. Bir an önce gezi paralarının ödenmesini bekliyoruz. Ayrıca ÖBS icap nöbeti tutan çalışanların tuttukları icap nöbet ücretleri ödenmemektedir. Bundan dolayı mağdur olan çalışanların mağduriyetlerini giderecek gerekli düzenlemelerin yapılarak bugüne kadar ödenmeyen icap nöbet ücretlerinin ödenmesini talep ediyoruz” dedi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu