• 21 Ekim 2018, Pazar 13:37

Aydın'da yörük göçü canlandırıldı

Türkiye'nin dört bir yanından Aydın'ın Efeler İlçesi'ne gelen yörükler, deve ve atlarla yaptıkları yürüyüşle gelin almayı ve göçü canlandırdı.

 

 

Aydın Efeler Yörükler Türkmenler Derneği, Efeler Belediyesi'nin desteğiyle Yörük Türkmen Şenliği düzenledi. Şenlik için Efeler'deki Atatürk Kent Meydanı'nda toplanan yöresel kıyafetli yörükler, bir süre davul-zurna eşliğinde, halk oyunu gösterilerini sundu. Vatandaşların ilgiyle izlediği gösterilerin tamamlanmasının ardından, yörük göçü başladı. Develerle atlarla yapılan göçte gelin alma da canlandırıldı. Göçte temsili damat, temsili gelinin üzerinde bulunduğu devenin ipini çekti. Renkli görüntülere sahne olan göçe, Türkiye'nin dört bir yanından yörükler katıldı. Ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyen yörüklerin, Fatih Kapalı Pazar Yeri'ne ulaşması ile göç sona erdi.

 

Konuşma yapan Aydın Efeler Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Mevlüt Kenar, Aydın Ulusal Yörük Türkmen Şenliği'nin ikincisini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Türkiye genelindeki bütün akrabalarımızla dostlarımızla sevdiklerimizle şenlikte buluştuk. Amacımız kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak. Farklı illerden gelen arkadaşlarımızla birlikte şenlikte hem eğleniyoruz hem dertleşiyoruz hem de kucaklaşıyoruz. Bu şenliğimizin düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan da, şenlikle Türk’ün nefes alıp verdiği tüm topraklara birlik ve beraberlik mesajları gönderdiklerini söyledi.

Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca ise “Yörükler olarak kini, nefreti, ayrıştırmayı, bölücülüğü, din istismarcılığını ve takiyeciliği reddediyoruz. Sevgiyi, barışı, hoş görüyü, yardımlaşma ve dayanışmayı ön planda tutuyoruz. Olmazsa olmazımız ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun ilke ve devrimlerini yaşatmaktır” dedi. Halk oyunları gösterilerinin sunulması ile devam eden şenlik, yerel sanatçıların verdiği konserlerle sona erdi. Öte yandan yörükler, kıl çadırlarını gezen vatandaşlara kültürlerini, gelenek ve göreneklerini tanıttı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.