• 21 Ekim 2018, Pazar 19:26

Büyükelçiler, Aydın'da efelendi

Aydın'ı ziyaret eden Avrupa Birliği(AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ve beraberindeki AB'nin 22 ülke büyükelçisi, Tralleis Antik Kenti ve Adnan Menderes Müzesi'ni gezdi, zeybek oynadı.

 

 

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu'nun koordinesinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ve AB'nin 22 ülke büyükelçisi, eşleri ile birlikte Aydın'ı ziyaret etti.

TRALLEİS'İ GEZDİLER

Kentte Vali Yardımcısı Yücel Gemici'nin eşlik ettiği büyükelçiler, Efeler İlçesi'ndeki Tralleis Antik Kenti'ni gezdi. Rehberlerden Tralleis hakkında bilgi edinen büyükelçiler, antik kent içinde yer alan Aydın'ın simgesi yapısı Üç Gözler'e ise hayran kaldı. Ailesi ile Tralleis'e fotoğraf çekimi için gelen efe kıyafetli 4 yaşındaki Alp Kaya da büyükelçi ve eşlerinin ilgi odağı oldu. Üç Gözler önünde, Kaya ile birlikte fotoğraf çekilen büyükelçiler, daha sonra merhum Başbakan Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Koçarlı İlçesi Çakırbeyli Mahallesi'ni ziyaret etti.

ÇAKIRBEYLİ ZİYARETİ

Büyükelçileri, Menderes'in mahallesinde Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Çakırbeyli Mahallesi Muhtarı Mehmet Demir ve vatandaşlar karşıladı. Muhtarlığın bahçesinde düzenlenen törende, mahallesinin özelliklerini büyükelçilere anlatan Muhtar Demir, Çakırbeyli'nin 3 asır önce kurulduğunu ifade etti. Efe kıyafetleri ve yörük eşyalarını tanıtan Aydın Yörük Efe Kültür Derneği Başkanı Muhsin Aydoğdu da ekibi ile birlikte halk oyunları gösterileri sundu. Gösterinin ardından, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger'in başına efe fesi takan Aydoğdu; Berger ve diğer büyükelçileri vatandaşlarla zeybek oynamaya davet etti.

BÜYÜKELÇİLER ZEYBEK OYNADI

Daveti geri çevirmeyen ve diğer büyükelçilerle beraber bir süre zeybek oynayan Berger, oyunun sonunda ise kızanlıktan efeliğe terfi etmesi için Efeler Yörük Efe Kültür Derneği Başkanı Yusuf Aydoğdu'nun başına fes giydirdi. Muhsin Aydoğdu'nun Berger'e hediye verip teşekkür etmesinin ardından, büyükelçiler, Adnan Menderes Müzesi ve Çakırbeyli Köylü Pazarı'nı gezerek Çakırbeyli ziyaretini tamamladı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.