• 22 Ekim 2018, Pazartesi 12:36

Büyükelçilerden anlamlı ziyaret

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Afrodisias AB Büyükelçileri Buluşması” programı kapsamında AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ve 22 AB ülkesi büyükelçisi, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret etti. Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu’nun sunum yaptığı ziyaret sonrasında Vali Köşger’in ev sahipliğinde akşam yemeğine geçildi.

 

Konuşmasına Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayarak ve Ara Güler’i anarak başlayan Vali Köşger, “AB ülkelerinin böyle büyük bir delegasyonla ilimizi ziyaret etmesi bizi son derece memnun etti. Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden hız kazandığı dönemde Aydın’ı tercih ederek önemli bir adım atmanız bizim açımızdan memnuniyet verici. Türkiye çok uzun zamandır yönünü batıya dönmüş bir ülke. AB altı ülkeyle yola başladı, şu anda 28 ülkenin dahil olduğu bir birlik. Bu aşamada AB’den şunu bekliyoruz: Türkiye AB’ye 1959 yılında müracaat etti ve önümüzdeki yıl 60 yılı tamamlamış olacağız. Bu salonda hepimiz AB’ye müracaat süremizden daha genç yaşlardayız. Bu aşamada biz AB’den yeni ve cesur bir adım bekliyoruz. Bizde, ‘Fazla naz aşık usandırır’ diye bir söz vardır. Bu işin uzaması heyecanını ve motivasyonunu kaçırabilir. Ülke olarak bu sürecin tam üyelikle sonuçlanmasını diliyoruz” diyerek Türkiye’nin AB’ye giriş talebiyle ilgili mesaj verdi.

 

Aydın’ın köprü konumunda coğrafi bir bölge olduğuna değinerek tarihsel önemine de vurgu yapan Vali Köşger, “Tarihçi Herodot’un ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’ sözü ve tarihi gezginlerimizden Evliya Çelebi’nin ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ sözüyle tanımladığı gibi çeşitli tarıma müsait çok verimli bir coğrafyadayız. Aydın 25 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin en çok zeytinyağı ihraç eden şehri. Turistik açıdan da çok önemli bir şehiriz. Jeotermalde de Avrupa’da birinci, dünyada yedinci kaynak potansiyeline sahibiz. Aydın kendine ait bir gastronomiye, zengin bir Ege mutfağına sahip. Aynı zamanda bir sanayi şehriyiz, şu anda yedi tane organize sanayi bölgemiz var. Jeotermal bilimini seracılık tarımıyla ve kültür turizmiyle buluşturup bir üst aşamaya geçmek istiyoruz. Bu konuda sizin gibi uzman ülkelerin desteğine ihtiyacımız var. Ziyaretlerinizin turizm ve yatırım anlamında devamını bekliyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

“KÜLTÜREL MİRAS YILINI ANMAK İÇİN ÇOK İYİ BİR YER”

Çok aktif çalışan bir AB ve Dış İlişkiler Dairesi olduğu için Vali Köşger’e teşekkür eden Büyükelçi Dr. Berger, “Ben hala Haziran ayında Aydın Merkez’de düzenlediğiniz 50’den fazla AB destekli projenin sergilendiği etkileyici sergiyi hatırlıyorum. Sadece beni değil diğer büyükelçileri de Aydın’a davet etmeniz buradaki kültürel zenginliği ve jeotermal enerjiyi görmeleri açısından çok isabetli oldu. 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı ve bu yılı anmak için Türkiye’nin bu bölgesinden daha iyi bir yer düşünemiyorum. Bu bağlamda da Ara Güler ile ilgili olarak üzüntülerimizi de ifade etmek isterim. Çünkü onun kamerasından 70’ler ve 80’lerdeki Avrupa’yı gördük. Şimdiye kadarki gezimizden çok keyif aldık, gezinin geri kalan kısmını sabırsızlıkla bekliyoruz” diyerek Aydın’ı tanımaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. (NECMİYE KAPTAN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.