• 25 Nisan 2018, Çarşamba 16:46

Geçmişten günümüze oyuncaklar sergide

Aydın’da, “Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Sergisi” açıldı. Sergide, geçmişteki oyuncak kültürünü yeni nesillere aktarabilmek amacıyla birbirinden farklı oyuncaklar yer aldı.

 

Emekli öğretmen Erkan Atalı ve ADÜ Öğretim Görevlisi Saadet Nihal Coşkun’un eserlerinin yer aldığı, “Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Sergisi” Aydın Müzesi’nde açıldı. Sergiye ilgi yoğundu.

"ESKİ OYUNCAKLARI SEVDİRMEK İSTEDİK"

Açılış konuşmasını yapan Aydın Müze Müdürü Yılmaz Akkan, “Serginin konusu çok önemli. Günümüzde çocuk oyunları ve oyuncakları artık kayboluyor neredeyse unutuluyor. Bizim yaş gurubu eminim ki sokaklarda büyüdü, kendi oyuncaklarını kendileri yaptı. Bizim kuşağımız mutlaka kendinden bir şeyler bulacaktır. Geçmişle geleceği bağdaştırdığı çok önemli bir sergi. Günümüzde teknoloji çağını yaşıyoruz. Ancak çocukların sokaklarda, bahçelerde oyuncaklarla büyümeleri gerekiyor” diye konuştu.

Günümüzdeki çocukların internet bağımlısı olduğunu belirten Saadet Nihal Coşkun ise, “Çocuklar artık telefon, bilgisayar, tablet oynamakla meşguller. Piyasada satılan plastik oyuncakların da zararlarını herkes biliyor. Geçmişte kendi çocukluğumuzda yaşadığımız dönemlerdeki oyuncakları tanıtmak, onları sevdirmek adına böyle bir proje yaptık” dedi.

BİRBİRİNDEN FARKLI OYUNCAKLAR

“Tığla, şişle örülerek, içleri doğal pamuk doldurularak bebekler, çoraptan ve kumaştan kuklalar yaptık” diyen Coşkun, “Çocukların bu tür yaratıcılıklarını artıracak oyuncaklara daha çok önem veriyoruz. Hem yaratıcılıklarının artması hem de sağlığı açısından bu tür oyuncaklara daha çok ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Sergisi” ziyaretçilere kapılarını araladı.

Sergide, kargı, ağaç, pamuk ipliği ve çam kozalağı gibi malzemelerden yapılan oyuncaklar, su değirmeni, topaç, çıkrık, 8 kuyulu taş oyunu ve tığ ve şişle yapılan bebekler, pamukla doldurularak yapılan bebekler gibi oyuncaklar yer aldı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.