• 25 Nisan 2018, Çarşamba 15:30

“Gerçekleri paylaşmıyorlar”

Aydın’daki çevre örgütleri adına açıklama yapan avukat Akın Yakan, Adnan Menderes Üniversitesi ve Aydın Valiliği’nin jeotermal santrallerin doğaya verdiği zararlar hakkında gerçekleri kamuoyu ile paylaşmadığını belirterek, “Üzerimize baskı oluşturularak, susturmak istiyorlar. Açık ve örtülü olarak tehdit ediliyoruz” dedi.

 

Aydın’da faaliyet gösteren çevre örgütleri adına ortak bir açıklama yapan avukat Akın Yakan jeotermal santrallerin Aydın’ı hızla yok oluşa götürürken ilgili kurumların bu konuyu görmemezlikten geldiklerini ifade etti.

 

“AYDIN VALİLİĞİ VE ADÜ GERÇEKLERİ PAYLAŞMIYOR”

Aydın’da faaliyet gösteren jeotermal enerji santrallerinin çevreye ve doğaya verdiği zararların hukuki sürecini aktaran avukat Akın Yakan, “Kurumlar, Adnan Menderes Üniversitesi ve Aydın Valiliği ya gerçekleri bilmiyor ya da bildiği halde kabul edip kamuoyu ile paylaşmıyor. Elimizde 2010 yılında TÜBİTAK ve 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gözetiminde TAGEM tarafından hazırlanan raporlar var. Bunlar bizim gayretlerimizle hazırlanmış raporlar değil. Gerçek şu; jeotermal elektrik santrallerinden havaya, suya ve toprağa salınan gazlarla çevre hızla kirleniyor. Bunu Aydın’da bürokrat olarak görev yapan hiç kimse görmüyor veya görmemezlikten geliyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne halkın yaptığı şikayetler dikkate alınmıyor. Herkes uyurken santraller sabaha karşı saat 3-4 gibi bu gazları doğaya salıyor ki yakalanmasınlar” diyerek konuştu.

 

“BİZİ SUSTURMAK İSTİYORLAR, TEHDİT EDİLİYORUZ”

Aydın Valiliği’nin 30 gün boyunca toplantı, gösteri ve yürüyüş yasağı getirmesinin Çiftlik jeotermal tesis ihalesiyle bağlantılı olduğunu dile getiren Yakan, “Çiftlik alanında yapılması planlanan jeotermal santral için halkın sokağa inip düşüncelerini ifade etmesini engellemek adına böyle bir yasak getirildi. Bu ihaleyle Mimar Sinan Mahallesi’nin hemen dibine jeotermal santral kurulmuş olacak. Artık halk duyarlı, hızla zehirlendiğinin farkında, Aydın hızla yok ediliyor. Çevre örgütlerine karşı ciddi bir baskı oluşturularak, susturmak istiyorlar. Açık ve örtülü olarak tehdit ediliyoruz. Mayısın ilk haftasında AK Parti dışında Aydın’da bulunan tüm siyasi partiler ve STK’lar ile bir açıklama yaparak, ortak bir deklarasyon yayınlayacağız” şeklinde konuştu.

 

“İLK MÜCADELE BAYRAĞI TEKİN KÖYÜ’NDE DALGALANDI”

Bugüne kadar Germencik’te yapılan veya yapılması planlanan jeotermal santraller ile ilgili açtıkları davalar hakkında kamuoyunu bilgilendiren Yakan, açılan dört dava dosyasının birinin lehlerine sonuçlandığını geri kalanı için ise itiraz süreçlerinin devam ettiğini belirtti. Dava dosyalarından örnekler veren Yakan şöyle devam etti;

 

“Germencik’in Tekin Köyün’de jeotermallere karşı ilk mücadele bayrağı dalgalandı. Köylülerin açtığı dava sonucu mahkeme ‘ÇED gerekli değil’ kararını bozdu. Şirket ve Aydın Valiliği davayı kaybedince Tekin Köyü’ne bu sefer de seracılık yapacağız deyip ‘ÇED gerekli değil’ raporu almaya çalıştılar. Yine dava açtık ve yine kazandık. Hatta üçüncü ÇED gerekli değildir projesine hazırlanıyorlar.

 

Zeytinlik alanların üç kilometrelik çevresinde zeytin ve zeytinyağıyla ilgili sanayi kuruluşu kurulamayacağı kanunda çok net bir şekilde yer alıyor. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen yerlerde zeytin bahçeleri içine jeotermal tesis açılıyor. Bu cennet gibi alana santral yapılması için Aydın Valiliği ÇED gerekli değildir kararını imzalayabiliyor. İşin vahametini düşünün. Su kirlilik yönetmeliği uyarınca Menderes Nehrinin kenarında hiçbir sanayi tesisinin kurulması mümkün değil. Buna rağmen Germencik Uzunkum denilen alanda jeotermal tesis kurmak istediler. Yine Çamlık bölgesine yapılmak istenen jeotermal santral için de ÇED gerekli değildir kararı aldılar. Biz bu iki alan için dava açtık mahkeme kararı iptal etti” (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.