• 25 Eylül 2018, Salı 15:54

"Kamunun kendi harcamalarında tasarruf olmalıdır”

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda(SMMO), “Türkiye Ekonomisindeki Son Dönem Gelişmelerin Değerlendirilmesi” konulu panel düzenlendi. Ekonomik sıkıntıların farklı nedenlerinin konuşulduğu panelde Başkan Rıza Yörüyen, “Biz kamunun her tarafında tasarruf olmasından yanayız. Tabi sağlık ve eğitimde değil, kamunun kendi harcamalarında tasarruf olmalıdır” dedi.

 

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yeni sezonda çalışmalarına başladı. “Türkiye Ekonomisindeki Son Dönem Gelişmelerin Değerlendirilmesi” konulu panele muhasebeciler yoğun ilgi gösterdi.

 

Açılış konuşmasını yapan ve son dönemdeki ekonomik gelişmelerin ışığında bu panelin gerekli olduğunu panelin bu amaçla düzenlendiğini kaydeden Aydın SMMO Başkanı Rıza Yörüyen, “Ekonomi açısından en bilgili olması gereken kısın bizleriz. Bilgili olduğumuzu da iddia ediyoruz. Ancak son zamanlarda ekonomi konusunda kime inanacağımızı şaşırmış durumdayız. Uygulamacılar tarafından, hocalar tarafından, yurtdışından farklı söylemler geliyor. Avrupa, Amerika da aynı şekilde. Bunun yanında ‘Kriz yok, psikolojik bir sorun’ diyenler de var” dedi.

 

Konunun tespit edilmesi gerektiğine inandıklarını belirten Başkan Yörüyen, Aralık ayında doların 3,49 olduğunu şu an ise 6’yı geçtiğini hatırlattı. Yörüyen, “Euro aldı başını geçti. Geçen hafta açıklanan yeni ekonomik programdaki verilerde işsizliğin artacağı, enflasyonun acıkacağı söylendi ama kriz yok deniyor. Herhalde Türkiye’nin bir ekonomik sorunu var. Ekonomik sorunun farklı sebepleri olabilir. Bunları konuşmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

"HAYALLERİN ZAMANA İHTİYACI VARDIR"

Devletlerin en güçlü silahlarının savunma sanayileri ile ekonomik güçleri olduğunu dile getiren Yörüyen, “Göğüs göğüse savaşta ne kadar tankınız var o önemliyse, ekonomik savaşta Merkez Bankanız ne kadar bağımsız, ülkeniz ne kadar özgür, ne kadar yatırım yapılabilir bunların çözümleri araştırıyorlar. Camiamız bu konulara duyarlı ve ilgili, ülke ekonomisini en iyi tahvil edecek bireyler olarak görevlerimiz de var. Ülkelerin en büyük gelirlerinden biri de vergi bu vergi dağılımının adaletli ve doğru hesaplanması yönünde en büyük iş biz mali müşavirlere düşüyor. Devlete materyalleri biz veriyoruz. Bunu da bir nebze de sosyal sorumluluk olsun diye şu son 3-4 aydır yoğun bir şekilde yaşadığımız bazen sabaha kadar uyuyamadığımız bugün burada eğitimi yapmaya çalışıyoruz. Yeni ekonomik plan açıklandı. İşsizliğin büyümesi önümüzdeki dönemlerde hepimizi zorlayacaklar şeyler. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyordu, uzatmayanlar oldu. Hepimiz yaşadık, gördük. Bürolarımızda imalat defterlerinden daha çok inşaat muhasebesi defterleri tutmaya başladık. Biz onları üretim gibi görürüz ama onlar aslında belki de ekonomimize bir yara oldu. Vatandaşlar 10’nar yıllarını ipotek altına alarak ekonomi yaptılar. Bazen söylüyorum, hayal edemeyeceğimiz yerlerde oturmaya başladık, hayal edemeyeceğimiz teknolojileri kullanmaya başladık, hayaller güzeldir ama zamana ihtiyaç vardır, biraz acaba diyorum ki hızlı mı büyüdük, hızlı mı değiştik. Yeni ekonomik planda birde kamuda tasarruf söz konusu” diye konuştu.

SORULAR CEVAPLANDI

Başkan Yörüyen ayrıca şunları kaydetti, “Biz kamunun her tarafında tasarruf olmasından yanayız. Tabi sağlık ve eğitimde değil, kamunun kendi harcamalarında tasarruf olmalıdır. Dışa bağımlı olduğumuz sürece her şeyi arka arkaya getirecek. Bu ay üç ay için devletimize canımız feda. Ekonominin en güçlü birlikte olduğu bireyler olarak bu devlet için ne lazımsa bizler yaparız, bugüne kadar yaptık yapmaya da devam ederiz. Ama inşallah bizim de bir gün eylemlerimiz yerini bulur, söylemlerimiz dinlenir, isteklerimiz yerine oturur”

Konuşmaların ardından, ADÜ’den Prof. Dr. Yusuf Kaderli, Doç. Dr. Abdullah Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Özpınar ve Dr. Öğr. Üyesi Umut Evlimoğlu sunumlarını gerçekleştirdi. Panel, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 11 Bulutlu
Yarın: 16/9 Parçalı bulutlu