30 Mayıs 2016, Pazartesi

Demirci Mehmet Efe unutulmadı

26 Eylül 2013, Perşembe 17:13

     


Cumhuriyetin Kuruluşu'nun 90. yılında, Aydın İlinin Milli Mücadele Kahramanları'nı Anma Projesi kapsamında Demirci Mehmet Efe, Aydın Kültür Merkezi’nde düzenlenen program ile anıldı. Demirci Mehmet Efe’nin 86 yaşındaki yeğeni Şükrü Şimşek, efe kıyafeti ile törene katıldı.

 

Aydın Valiliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen anma programına Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, AK Parti Aydın Milletvekili Semiha Öyüş, Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal, Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdullah Sefa Yüksel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Demet Pilevneli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, “Kuvayimilliye birlikleri Aydın ve çevresinde büyük gayretler sarf ederek düzenli birlikler gelinceye kadar işgalin önünü kesmiştir. Bu büyük kahramanların vermiş oldukları mücadele ecdadımızın vatan savunması söz konusu olduğunda neler yapabileceğini ortaya koymaktadır. Bu kahramanların çocukları, torunları olmaktan dolayı ne kadar gurur duysak azdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu kahramanların verdiği mücadeleyi taçlandırmak bizlere ve bizden sonra gelen nesillere düşmektedir. Onların çizdiği yolda yürüyerek durmadan duraksamadan çalışarak bizlere bıraktıkları emanete sahip çıkmalıyız” dedi.

 

“EFELERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Adnan Menderes Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysun Sarıbey Haykıran, Demirci Mehmet Efe’nin yaşantısı, kişiliği ve milli mücadeleye katkılarına ilişkin bilgiler verdi. Milli mücadeleye katkılarından dolayı Demirci Mehmet Efe’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirildiğini belirten Haykıran, “Aydın’da milli mücadele kahramanlarımız olmasaydı, özgür bir şekilde gezemezdik, konuşamazdık. Efelerimize ayrım yapmaksızın sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

 

Aydın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi folklor ekibinin gösterisinin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, Demirci Mehmet Efe’nin portresini Vali Yardımcısı Abdullah Aslan’a takdim etti. Törene katılan Demirci Mehmet Efe’nin torunları Metin-Mehmet Demirci Efe ile yeğenleri Şükrü Şimşek ve Ziya Demirci Efe’ye çiçek ve plaket verildi. Kültür Merkezi önünde milli kahramanlar için lokma döktürülürken öğle saatlerinde ise Demirci Mehmet Efe’nin yakınlarına yemek verildi. (EMRAH DİNÇER/HEDEF AJANS) 
Son Eklenen Haberler
Son Eklenen İlanlar
AYDIN İLİ İNCİRLİOVA İLÇESİ SPOR SALONU GENEL BAKIM ONARIM İŞİ
AYDIN İLİ ÇİNE İLÇESİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ PANSİYON BİNASI İLE HAVUZ VE SOYUNMA ODALARI ...
T.C. AYDIN 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
DİLEK YARIMADASI -B MENDERES DELTASI MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ GÜZELÇAMLI MİLLİ PARK GİRİŞ KAPISI
T.C. AYDIN 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NDEN
AYDIN İLİ EFELER İLÇESİ (ATL) MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ D BLOK ONARIM İŞİ
T.C.AYDIN 3. İCRA DAİRESİ 2015/589 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
AYDIN İLİ İNCİRLİOVA İLÇESİ ACARLAR İSTİKLAL İLKOKULU ONARIM İŞİ
AYDIN İLİ EFELER İLÇESİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ HALI SAHA YAPIMI VE PANSİYON DUŞLUKLARI ONARIMI İŞİ
T.C. AYDIN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. AYDIN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN ESAS NO: 2016/34 Esas
T.C. AYDIN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
AĞAÇLANDIRMA HİZMETİ ALINACAKTIR
AYDIN İLİ EFELER İLÇESİ DR FEVZİ MÜRÜVVET UĞUROĞLU ORTAOKULU ONARIMI İŞİ
AYDIN İLİ İNCİRLİOVA İLÇESİ ÇALLIOĞLU ÇPL EK BİNA ÇATI YAPIMI VE EFELER İLÇESİ GÜZELHİSAR MESLEKİ VE ...
AYDIN 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
KAMULAŞTIRMA İLANI
EFELER BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
EV HEMODİYALİZ HİZMETİ ALINACAKTIR
ÇÖP KOVASI, AHŞAP OTURMA BANKI KOMPOZİT OTURMA BANKI VE KOMPOZİT PİKNİK MASASI SATIN ALINACAKTIR
252 ADET ARACIN KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR