• 27 Mayıs 2018, Pazar 13:32

Romanlar'da turizm bereketi

Turizm sezonuna girilmesi ile birlikte işleri açılan Roman vatandaşlar, turizm bölgelerinden aldıkları siparişleri, yetiştirmek için harıl harıl çalışıyor.

Turizm sezonuna girilmesi ile birlikte işleri açılan Roman vatandaşlar, turizm bölgelerinden aldıkları siparişleri, yetiştirmek için harıl harıl çalışıyor.

 

Aydın'ın Efeler İlçesi Ilıcabaşı Mahallesi'nde yaşayan 200 Roman ailesi, geçimini sepet örme mesleğiyle sağlıyor. Söğüt, hayıt ve kargı malzemelerini işleyerek kamelya, plaj şemsiyesi, gölgelik, çeyiz sandığı, kütüphane, piknik sepeti ve benzeri eşyalar üreten Romanlar, turizm sezonuna girilmesi ile birlikte, turistik merkezlerdeki otellerden restoranlardan ve benzeri yerlerden siparişler almaya başladı. Aldıkları bu siparişleri yetiştirebilmek için yoğun çaba sarf eden Romanların en büyük sıkıntısı ise malzeme eksikliği oldu.

"İŞLERİMİZ GAYET GÜZEL"

Aydın Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz, turizm sezonu ile birlikte, işlerinin de açıldığını söyledi. Aydeniz, "Allah’a şükür işlerimiz gayet güzel. Vatandaşlarımızın bir kısmı mahallede çalışıyor, bir kısmı da çalışmak için Antalya, Muğla, İzmir ve Kıbrıs'a gitti. Elimizde turizm bölgelerinden gelen çok sayıda sipariş var. Bu siparişleri yetiştirmek için mahallede yoğun tempoyla çalışıyoruz" diye konuştu.

KIŞIN YAPIP STOKLADILAR

En çok tercih edilen ürünleri, kış aylarında yaparak, depoladıklarını belirten Aydeniz, "Kıştan beri turizm sezonuna hazırlanıyoruz. En çok tercih edilen ürünleri yapıp stokladık. Eğer bu hazırlığı yapmazsak otellerden, restoranlardan veya vatandaşlardan gelecek taleplere yetişemeyiz. Bunlar, el emeği göz nuru ürünler olduğu için bir anda yapma şansımız da yok" dedi.

YEVMİYE 150 LİRA

Sepetçilik mesleği ile uğraşan tüm vatandaşların çalıştığını dile getiren Aydeniz, "Sepetçilik yapıp da boşta olan yok. Ustalık beceresi ve el çabukluğuna göre sepetçilerin aldığı yevmiyeler, 50 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Yaz sezonunda ortalama bir aile sepetçilikten 10-15 bin lira kazanıyor" ifadelerini kullandı.

SÖGÜT SIKINTISI

Sepetçilerin en büyük sıkıntısının ise malzeme olduğuna vurgu yapan Aydeniz, "Mesleğimizin ana malzemelerinden birisi söğüt. Geçmişte Menderes Nehri etrafında, söğüt ağaçları vardı. İhtiyacımız olan malzemeyi, o ağaçlardan keserdik. Ancak Devlet Su İşleri, Menderes'te yaptığı ıslah çalışması sırasında, bu ağaçların tamamını söktü, yerine ise yenilerini dikmedi. Şu anda söğüt malzememiz yok denecek kadar az. Artık bu malzemelerimizi Afyon, Kastamonu, Muğla'dan temin ediyoruz" diye konuştu. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.