• 6 Temmuz 2018, Cuma 08:33

Arap Tam Burda Apıştı, Adını Duyanlar Şaşırdı

Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı‘nı besleyen Akçay‘ın Aydın, Muğla ve Denizli sınırlarında kesiştiği noktada jeolojik dönemlerde yüzbinlerce yıl içerisinde oluşmuş bir kanyondur.

Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı‘nı besleyen Akçay‘ın Aydın, Muğla ve Denizli sınırlarında kesiştiği noktada jeolojik dönemlerde yüzbinlerce yıl içerisinde oluşmuş bir kanyondur.

Aydın- Bozdoğan ,Muğla merkez Menteşe ve Denizli Kale ilçelerinin birleştiği dağlık bölgede yer alan Denizlilerin İnceğiz , Aydınlıların Arapapıştı adını verdikleri kanyon Büyük bölümünün yer aldığı Bozdoğan İlçesi Kemer barajının su toplama alanı içindedir.

Kemer Barajı ve çevresinin tarihi Aphrodisias Kenti’ne yakın olması, Körteke Kalesi, Çamlıdere Köyü Piginda yerleşke kalıntıları, Gizli Manastır ve Kemer Köprüsü gibi kalıntılar nedeniyle eski çağlarda, küçük de olsa yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Mavi ile yeşilin muhteşem uyum sağladığı kanyonda, Körteke Kalesini, Büyük İskender’in yaptırdığı Kemer Köprüsünü, Pers Kaya Mezarını, mağaraları ve köprüleri ile bilinen ekolojik bir doğa harikasıdır.

Aydın Büyükşehir belediyesince 30 Nisan 2017 tarihinde turizme açılan Aydın Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu doğası, eşssiz görüntüleri, suyun ve yeşilin birleştiği florası ve faunası ile biyolojik çeşitliliği, ev sahipliği yaptığı vahşi yaşam ve arkeolojik zenginlikleri ile Aydın turizmine katkı sağlayacak ve Aydın’da gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alacak ender güzellikte doğal bir arkeo -jeo- botanik parkıdır.

Arapapıştı Kanyonu Kemer Barajı besleyen Akçay’ın Denzili, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerde yıllar içinde oluşmuştur. Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde, 6 km. ‘ye ulaşan uzunluğundadır. Yer yer 12 metre düşen kanal genişliği bulunmaktadır.

ARAPAPIŞTI KANYONU ADI NEREDEN GELİYOR.

MS. 7 YY. Bizans Hükümdarı Heraklius döneminde Afrodisyas’ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap Ordularının karşısına muhteşem bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yerel halk tarafından yakıştırılan ve ordudaki Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen “Arapapıştı” söylencesinden alır.

Arapapıştı Kanyonunda M.Ö. 5. YY. Persler tarafından inşa edildiği belirlenen kaya mezarları bulunmaktadır. Bulunan bir mezar 2 bin 500 yıl öncesine ait olabileceği düşünülen Mermer bir ana kaya kütlesi içine oyulmuş. Bu bölgede yöneticilik yapmış bir liderin ya da Perslere hizmet eden bir yöresel beyin mezarının olabileceği tahmin ediliyor.

Suların çekilmesiyle kapısının ortaya çıktığı kaya mezarı ve kanyon un bir kısmı 2014 yılında Aydın Kültür varlıkları Koruma kurulu kararı uyarınca SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Büyükşehir belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun eşi ve ADÜ arkeoloji bölümü öğrencisi Ercan Çerçioğlu’nun yetkililere haber vermesiyle ADÜ akademisyenleri tarafından detaylı incelenen kaya mezarı halen koruma altına alınmıştır.

Gezi güzergahlarında yer alan ve Turizm açısından büyük bir destinasyon merkezi olarak bilinmeye başlayan kanyon hafta sonlarında il dışından misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Bir hafta sonu İzmir den gelen arkadaşlara katılarak kafile ile gezdiğimiz kanyon adeta saklı kalmış bir cennet görünümünde.

Dik kayalıkların arasından yer yer 12 metreye daralan kanyon derin sessizlik içinde kuş kanatlarının çırpınma sesi sessizliği bozan tek ses olarak motor gürültüsüne karışıyordu.

Büyükşehir belediyesine ait tesisler olduğu gibi , yöredeki köylüler tarafından açılan basit lokantalarda, porsiyonu 15 liradan , alabalık servisi de veriliyor.

Piknik alanında restoran , gözleme , çay ve meşrubat ile WC hizmetleri , yerel ürünlerin pazarlandığı ve satıldığı standların yer aldığı iskele meydanından hareket eden şimdilik sayısı üç olan ve her iki saatte bir hareket eden tekneler ile 30 lira karşılığında 150 dakika süren yolculukla Turkuaz renkli mavi sular ile yeryüzündeki gökyüzünü andıran kanyon gezilebiliyor.

Kıyılarında halen hayvancılık yapılan yörüklerin yaşadığı ve yabani keçiler, karabataklar, ördekler, kazlar ve kartal, şahin gibi yırtıcı kuşlara da ev sahipliği yapan Arapapıştı Kanyonu’nun içerisinde doğal su kemerleri, mağaralar ve küçük adacıklar mevcut.

Yeşil ile mavi rengin birleştiği kıyıda , ayna yansıması yapan berrak su, dağların dik gölgesini suyun üzerinde resim tablosunu andıran manzaralar yaratıyor. Kayaların suyla birleştiği yerde geniş mağara kovuklarının yer aldığı kanyon içinde dik kayalar arasında gizli ve girişi tepedeki sırtlardan sağlanan, manastırların da bulunduğu kanyon ekolojik turizm sevenler için bir cennet.

Bursa ve İstanbul ile daha yakın İzmir’den sürekli turlarla kanyonu görmek için gelenler , Aydın turizmine ve tanıtımına da büyük katkı sağlıyorlar.

Aydın’a 95 km mesafedeki kanyon’a ulaşmak üzere, 100 dakika süren yolculuk en azından yazın mayıs – ağustos arasında 4 ay süreyle, AYDIN BÜYÜKŞEHİR belediyesince Efeler ilçesinden günü birlik ve aktarmasız ulaşım sağlanması halinde, birçok Aydın’lı bu eşsiz kanyonu tanıma fırsatı bulacaktır.

 

MEHMET ÖZÇAKIR

AYDIN ESKİ ESERLERİ SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER AYDIN

GSM : 05427608691 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış