• 23 Şubat 2018, Cuma 12:47

Apasa Takı, mitolojik aşk hikayelerini tasarladı

APASA Takı Tasarım Atölyesi’nin mitolojik aşk hikayelerinden yola çıkarak oluşturduğu ‘Aşkın Işığı’ adlı takı sergisi görücüye çıktı. Mitolojik kahramanların aşklarının konu alındığı tasarımlar ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

 

Selçuk Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sergi Salonu’nda düzenlenen sergide davetliler, tasarımların hikayelerini neyzen Yavuz Akalın ve tanburi Selim Şener eşliğinde masal anlatıcısı Didem Köktaş’tan dinledi. Serginin açılışına, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ve eşi Mürüvvet Günay, Aydın eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan ve eşi, Aydın Arkeoloji Müze Müdürü Yılmaz Akkan ve eşi, Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal’ın yanı sıra İzmir, Selçuk ve Kuşadası’ndan gelen konuklar katıldı.

 

MİTOLOJİDE YER ALAN ÖLÜMSÜZ AŞK ESERLERİ

Dört mitolojik hikayeden oluşan sergide, Milet’te geçen aşk tanrısı Eros ve ölümlü bir kız olan Psykhe, Milas Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları’nda yaşayan ay tanrıçası Selene ve çoban Endymion, Bergamada ki, Baukis ve Philemon adlı yaşlı çift ile İskandinav mitolojisindeki Freyja'nın ölümsüz aşkları, koleksiyonu oluşturan takıların ana temasını oluşturuyor.

 

APASA Takı Tasarım Atölyesi iletmecilerinden Gizem Üyücü, “Sergide ‘Aşkın Işığı’ koleksiyonun tanıtımının yanı sıra, hikayelerinin içerdiği felsefe ve öğretileri de paylaşmak ve aktarmak amacıyla, açılışını, Sevgililer Gününü de içerisine alan Şubat ayında Didem Köktaş'ın, bu ölümsüz aşk hikayelerini anlatmasıyla konuklarımıza farklı bir açılış sunmak istedik. APASA' nın takıları ve Didem Köktaş'ın anlatımı ile bir araya gelerek 'AŞKIN IŞIĞI' dile gelsin, ölümsüz aşk hikayeleri bir sergiyle, ulaşabildiğimiz herkese hayat yolunda ilham ve ışık olsun istedik” diye konuştu.

 

APASA Takı’nın adını antik şehir Efes’in ilk isminden aldığını belirten Üyücü, “Biz, Özlem ve Gizem Üyücü olarak iki kardeş on yılı aşkın bir süredir Selçuk’un Şirince Köyü’nde takı tasarlıyor ve üretiyoruz. Çalışmalarımızda çoğunlukla yaşadığımız yerden ilham alarak, bu bölgenin dokusuna sinen simgeleri ve kültürel değerlerimizi yaşatmak ve buralara gelen yerli ve yabancı turistlere aktarmak adına, takılar üretmeye gayret ediyoruz. Bundan bir önceki sergimiz de Efes Antik Kentini konu alan takılardan oluşan' Efesin Işığı' adlı bir koleksiyonuydu” şeklinde konuştu. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı