• 25 Mayıs 2018, Cuma 15:17

"Turist değil gezginiz"

Angela ve Christophe Beaujard 3 yıldır kendi imkânlarıyla dünyayı geziyorlar. Çift yolculuk için dairelerini sattıklarını ve yeni yerler keşfetmenin heyecanına atıldıklarını belirtiyor ve ekliyor, “Biz turist değiliz, gezginiz”

Angela ve Christophe Beaujard 3 yıldır kendi imkânlarıyla dünyayı geziyorlar. Çift yolculuk için dairelerini sattıklarını ve yeni yerler keşfetmenin heyecanına atıldıklarını belirtiyor ve ekliyor, “Biz turist değiliz, gezginiz”

 

Fransız Angela(31) ve Christophe Beaujard(38) ile Bey Camii’nin önünde karşılıyoruz. Önlerinde kocaman bir dünya haritası, yanlarında fotoğraflar, fotoğraflarda gezip gördükleri, yüzlerce anı biriktirdikleri yerler. Bir de karton var, üstünde aynen şunlar yazıyor, “Merhaba biz Fransız’ız, dünya turuna çıkıyoruz, 3 yıl geçtik, 20 ülke, teşekkür” Onların Türkçesi de benim İngilizcem gibi anlayacağınız. Görür görmez konuşmak hem yaşadıklarını öğrenmek hem de röportaj yapmak istiyorum ve başlıyorum sorulara: Çift bir gün oturdukları dairelerini satıp Paris’ten çıkıyorlar yola ve macera başlıyor.

"DAİREMİZİ SATTIK"

Ne zaman başladınız yolculuğa ve nereden?

Biz 2015 yılının Eylül ayında Paris’ten çıktık yola.

Neden böyle bir karar aldınız?

Dünyayı tanımak istedik. Farklı yerler görmek istediğimize karar verdik ve dairemizi satarak kendimizi yollara bıraktık böylece yeni yerler keşfetmenin heyecanına kapıldık.

Şimdiye kadar nereleri gezdiniz?

Fransa, Paris, İspanya, Portekiz, İtalya, Slovenya, Bosna, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, İsviçre, Almanya, Belçika ve şimdi de Türkiye’deyiz.

Devam rotasında hangi ülkeler var peki?

Gürcistan, Ermenistan, İran, Türkmenistan, Tayland, Avustralya, Brezilya.

 

Biraz da bizim ülkeden sorular soralım (Gülüyoruz) Türkiye’de nereleri gezdiniz ve tepkiler nasıldı?

İstanbul, İzmit, Adana, Balıkesir, İzmir, Denizli, Antalya, Muğla ve Aydın. Türkiye’nin doğasını ve insanlarını sevdik. İnsanlar yardımsever bir de yemeklerini çok sevdik tabi. Sizlerin de tavsiye edeceği yemekler olursa deneriz (Gülüyoruz)

Aydın’ın pidesi güzeldir diyor ve devam ediyorum. Bu şekilde para toplayınca ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz?

Bağışlar bizlere yetiyor, halimizden memnunuz. İnsanlar gerçekten iyi ve yardımcı olmayı seviyorlar. Röportajımızın ardından birer çay içiyoruz ve yarı İngilizce, yarı Türkçe, yarı Fransızca sohbete koyuluyoruz o sırada söylüyorlar, 'Biz turist değil gezginiz' böyle yazar mısınız?" (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış