• 14 Eylül 2018, Cuma 11:12

Ödem sorunu ve beslenme

ÖDEMİN VÜCUTTA SIVI BİRİKİMİ OLARAK BİLİNEN SIK KARŞILAŞILAN BİR DURUM OLDUĞUNU BELİRTEN FBM TIP MERKEZİ'NDEN UZMAN DİYETİSYEN DENİZ TIĞLI, BU SORUNUN YAZ MEVSİMİNDE ISI ARTIŞI SEBEBİYLE DAHA SIK GÖRÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

Çeşitli nedenlerle vücutta oluşan ödemle ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, ödemin sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ödemin vücutta sıvı birikimi olarak bilinen sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirten FBM Tıp Merkezinden Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, bu sorunun yaz mevsiminde ısı artışı sebebiyle daha sık görüldüğünü söyledi.

 

"Doğru su tüketimi"

Öncelikle ödemin sebeplerini açıklayan Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, "Belirli hastalıkların yanı sıra günlük ödem oluşumunu etkileyen faktörler mevcuttur. Aşırı tuzlu beslenme ve su tüketimi yetersizliği ödem oluşum sebeplerinin başında gelmektedir. Ayrıca kilo fazlalığı, aşırı egzersiz, hareketsizlik, adet dönemi, uykusuzluk, stres, kortizon gibi hormon ilaçları kullanımları ödeme sebep olmaktadır. Bu sebeplerin oluşumuna dikkat etmenin yanı sıra ödem oluştuğunda beslenme ile neler yapabileceğinize bir bakalım. Kiraz sapı, mısır püskülü, yeşil çay, beyaz çay gibi çaylar ödem atmaya yardımcı çaylardır. Günde 2-3 fincan tüketilebilir. Ananasın içerisinde bulunan bromelain maddesi hem ödem atıcı hem de yağ yakımına katkı sağlayıcı etki gösterir. Yeterli ve doğru su tüketimi ödemden kurtulmak ve ödem oluşumunu önlemek için en etkili yoldur. Yeterli su tüketimi kilogram başına 30 ml su tüketilmesi ile sağlanır. Doğru su tüketimi ise içilmesi gereken bu su miktarının seyrek zamanlarda bir anda yüklenerek içerek değil de vücudun aktif kaldığı tüm saatlerde sürekli içer halde yayılması gerekir. Fazla tuz tüketimi ödem atışına sebep olur. Özellikle şiş hissedilen dönemlerde tuz tüketimi kısıtlanmalıdır. Konserveler başta olmak üzere hazır paketli ürünlerin sodyum içeriği yüksektir. Özellikle şiş hissettiğiniz dönemlerde paketli ürünleri kısıtlayabilirsiniz" diye konuştu. (İHA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Çok bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış