• 12 Ekim 2017, Perşembe 09:40

Yok böyle bir şampiyonluk destanı!

Duatlon sporunda imkanı olmadığı için antrenöründen emanet bisiklet alarak Muğla’da katıldığı şampiyonadan Türkiye ikinciliği ile dönen Kuşadası Belediyespor triatleti Yusuf Ateş, elde ettiği bu başarıdan dolayı hediye edilen bisikletle de İzmir’de Türkiye şampiyonu olarak Aydın’ın gurur kaynağı oldu.

Duatlon sporunda imkanı olmadığı için antrenöründen emanet bisiklet alarak Muğla’da katıldığı şampiyonadan Türkiye ikinciliği ile dönen Kuşadası Belediyespor triatleti Yusuf Ateş, elde ettiği bu başarıdan dolayı hediye edilen bisikletle de İzmir’de Türkiye şampiyonu olarak Aydın’ın gurur kaynağı oldu.

 

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki triatlet Yusuf Ateş’in duatlon sporunda yakaladığı başarının arkasında ilginç bir hikaye ortaya çıktı. Kuşadası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde beden eğitimi dersinde uygulamalı atletizm sınavında okulun etrafında verilen dakikada en çok turu atma başarısı gösteren öğrenci olan Yusuf Ateş’in yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi. Kuşadası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Burkay Atar, Adnan Kalça, Nefise Öztürk, yeteneğini fark ettiği Ateş’i Kuşadası’nda 2016 Ocak ayında Okullar Arası yapılan Atletizm Yarışması’na soktu. Antrenmansız bir şekilde yarışa katılan Ateş ilçe ikincisi olarak yarışı tamamladı.

OKULDAN KULÜP SPORCULUĞUNA

Bu müsabakada sporcuları yarışan Kuşadası Belediyespor Atletizm Antrenörü Zerrin Üçkardeşler, Ateş’in yeteneğini fark ederek kulübün sporcusu yaptı. Üçkardeşler’in iki haftalık idman programı ile Aydın’ın Efeler İlçesi’nde yapılan Okullar Arası Atletizm İl Birinciliği müsabakalarında mücadele eden Ateş, bin 500 metrede yarışında il üçüncüsü, üç bin metre yarışında il dördüncü oldu. Elde ettiği bu başarılar, Ateş’in atletizme daha çok bağlanmasını sağladı.

 

EMANET BİSİKLETLE TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ

Bisiklet ve koşu branşlarını içine alan macera tadında bir yarış olan duatlon sporu ile bir buçuk yıl önce tanışan Kuşadası Belediyespor sporcusu Ateş, Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından Muğla’nın Marmaris ilçesinde yapılan ve 20 kulüpten 350 sporcunun katıldığı Duatlon Türkiye Şampiyonası’nda 19-24 yaş kategorisinde ter döktü. İlk kez duatlon sporunda yarışan Ateş imkanı olmadığı için alamadığı bisikleti, antrenörü Zerrin Üçkardeşler’den emanet olarak temin etti. Bu yarışta bisiklet ile kaza yapmasına rağmen, acı içinde yarışı bırakmayan Ateş, emanet bisikletle Türkiye ikincisi oldu.

 

HEDİYE BİSİKLETLE TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Elde ettiği bu başarı ile Aydın’ın göğsünü kabartan Ateş’in imkanı olmadığı için yarışa antrenörün yarış bisikletiyle katıldığını öğrenen Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker bu durum üzerine harekete geçti. Çeker’in talimatıyla başarılı sporcu Ateş’e kurum tarafından profesyonel yarış bisikleti hediye edildi. Bu bisiklet hediyesi karşısında büyük sevinç yaşayan Ateş, Duatlon Türkiye şampiyonu olarak altın madalyayı Aydın’a getirme sözü verdi. İzmir’in Alaçatı ilçesinde 7-8 Ekim günleri arasında düzenlenen Duatlon Türkiye Şampiyonası’nın final müsabakalarında 19-24 yaş grubunda yarışan Ateş, 143 sporcuyu hediye bisikletiyle sollayarak Türkiye şampiyonu oldu, Çeker’e de sözünü tuttu.

 

HEDEFİM AVRUPA DERECESİ”

Kuşadası Trabzon Gençlik Spor’da 2010 yılında sağ bek olarak futbola başlayan Ateş, atletizmdeki hızını futbolda da kullandığını söyledi. Aydın’ı duatlon sporunda en iyi şekilde temsil ettiğini belirten Ateş, “İmkanım olmadığı için antrenörümden aldığı yarış bisikleti ile ilk şampiyonaya katıldım. Bu şampiyonada Türkiye ikincisi oldu. Bu başarımı duyan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Bekir Çeker, bana profesyonel yarış bisikleti hediye etti. Ben de kendisine Türkiye şampiyonluğu sözü verdim. Bu sözümü tutmak için çok çalıştım. Şampiyonada elimden geleni yaptım ve Türkiye şampiyonu olarak altın madalyayı Aydın’a getirdim. Sözümü tuttuğum için mutluyum. Hedefim artık Avrupa derecesi yapmak. Bu başarılarımda emeği geçen Spor İl Müdürümüz Bekir Çeker, antrenörlerime ve beden eğitimi öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

TRİATLON NEDİR?

Triatlon aslında kişisel bir spordur. Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan insanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir branştır. Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor. Triatlon Sporu, kuvvet, dayanıklılık ve dayanıklılık becerilerinin çok iyi olmasını gerektirdiğinden ve çevresel koşullardan ( rüzgar, yağmur, dalga v.b ) kolayca etkilenebildiğinden dolayı elde edilen derecelerde rekor kırma gibi bir süre kavramı bulunmamaktadır. Triatlon sporu bir felsefik spordur. Azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer mutlak birincilik ikincilik üçüncülük çok uzun süreli yoktur. Ama sağlam istikrarlı triatlet vardır. Bugün Avrupa Kıtası’nda, Futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip olan spor Triatlon’dur. Bireysel bir spor olduğu göze alınırsa bu rakamın ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılabilir. Duatlon sporu koşu ile başlar, bisiklet ile devam eder ve yine koşu ile biter. (RAMAZAN AYDEMİR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu