• 15 Mayıs 2018, Salı 22:39

“Bir dünya organizasyonu”

Aydın’da düzenlenecek olan FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 1 Yıldız Aydın Open Turnuvası öncesinde konuşan ve organizasyonun Ramazan’a denk gelmesi konusunda eleştirilere cevap veren Aydın Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İbrahim Gürdal, turnuvanın Dünya organizasyonu olduğunun altını çizerek tarihleri federasyonların belirlediğini ve bunun dışına çıkamadıklarını kaydetti.

 

Aydın’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 1 Yıldız Aydın Open Turnuvası öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı turnuva hakkında bilgilerin verildiği toplantıya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İbrahim Gürdal, FIVB Beach Voleyball Technical Delegate Herwın Brıllemans, Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj ve Kar Voleybolu Yönetmeni Oğuz Değirmenci katıldı. 28 ülkeden erkek ve kadın olmak üzere toplam 56 takımın yarışacağı turnuva hakkında konuşan Gürdal, “Bu sene inanılmaz bir katılım var. Dünya Turu olduğundan dolayı gelen sporcuların aldıkları dereceler çok önemli. Her geçen gün çıtayı yükseltmeye çalışıyoruz. Aydın’ı uluslararası anlamda tanıtabilmek için elimizden geleni Büyükşehir Belediyesi olarak yapıyoruz” dedi.

 

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Organizasyonla ilgili AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, maçların Ramazan’da oynanmasına eleştiri getirmişti. Bu eleştirinin hatırlatılması üzerine Gürdal, “Biz bu turnuva için 3 sene önce yola çıkarken 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinde başlamıştık. Federasyonların bize verdiği tarih 19 Mayıs haftasıdır. Bunun dışına çıkmamız mümkün değil. Abdurrahman Öz’ün açıklamalarını okudum. Keşke Didim’de yada Kuşadası’nda yapılsaydı diyor. Sonuçta orada da Ramazan var. Ramazan’a gelmesi spor anlamında bize sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Abdurrahman Öz’ün kendi fikridir. Voleybol Federasyonu buna izin veriyor. Federasyon bize Ramazan’da yapmayın diyebilirdi. Ama bu Dünya organizasyonu. Ramazan’a göre planlayıp, yapmazsak bizi listeden çıkarırlar ve bir daha etkinlik alamayız. 8 ay önceden sporcular biletlerini alıyorlar” dedi.

 

TANITIM VURGUSU

Organizasyonun maddi yönünü de değerlendiren Gürdal, “Burada şu anda otellerde boş yer yok. Esnaf kalkınıyor. Uluslararası 30’a yakın ülkeye bu naklen yayın satılıyor ve Aydın’ın tanıtımı yapılıyor” dedi. Turnuvanın maliyetine de değinen Gürdal, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 200 bin TL’lik ödenek çıktığını, diğer harcamaların sponsorlar vasıtasıyla sağlandığını kaydetti.

 

“ÜST SEVİYEDE BİR ORGANİZASYON”

Toplantıda konuşan Türkiye Voleybol Federasyonu, Plaj ve Kar Voleybolu Yönetmeni Oğuz Değirmenci ise “Çok güzel bir organizasyona Aydın Büyükşehir Belediyesi ile birlikte imza atacağız. Organizasyon Plaj Voleybolu Dünya Turu kapsamında. Dolayısıyla uluslararası bir organizasyon. Artık en üst seviye organizasyon olarak geçiyor. Bu organizasyonda sadece Avrupa’dan değil dünyanın farklı yerlerinden takımlar var. Organizasyonun en önemli özelliklerinden birisi, olimpiyat sıralaması için sporcuların puan kazanıyor olması. Buradan kazanacakları puanlarla 2019 yılında oluşturulacak olimpiyat sıralamasında avantaj elde etmeye çalışacaklar. Organizasyon 4 yıllık bir süreç. Bu tarihler çok önce alındığı için aynı tarihlerde devam ediyoruz. Sporcular da kendilerini bu tarihlere göre hazırladılar. Türkiye’de Mersin’de başladı dünya turu, ikinci ve en büyük etaplarımızdan birisi Aydın, arkasından Alanya, Manavgat ve Samsun’da da yapılıyor. Dünya’da Çin’den sonra en çok organizasyon yapan ikinci ülkeyiz” dedi.

 

“BURADA OLMAKTAN MUTLUYUZ”

FIVB Beach Voleyball Technical Delegate Herwın Brıllemans ise turnuva hakkında yaptığı değerlendirmede, “Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Türkiye, uluslararası seviyede bir çok plaj voleybolu düzenliyor. Organizasyon alanının bulunduğu yerden çok mutluyuz. Alanı inceledim ve en doğru yer olduğunu söyleyebilirim. Her şeyin çok iyi organize edildiğini görüyorum ve çok iyi bir turnuva geçireceğimizi düşünüyorum” dedi

 

PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR

17 Mayıs Perşembe günü başlayacak olan turnuva 20 Mayıs Pazar günü oynanacak final maçları ve ödül töreniyle sona erecek. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Voleybol Federasyonu işbirliğinde düzenlenen turnuvada maçlar Atatürk Kent Maydanı’nda oluşturulan alanda oynanacak. Vatandaşlar maçları ücretsiz olarak izleyebilecekler. (TÜRKER KOCAKAHYA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.