• 24 Mart 2015, Salı 19:32

“Türk sporunun marka değeri geriliyor”

ADÜ Spor ve Barış Gönüllüleri Topluluğu’nun davetlisi olarak Spor ve Barış konferansında konuşan EDER Başkanı Cihat Levent, Türk sporunda yaşanan sıkıntıları değerlendirdiği konuşmasında, “Türk sporunun marka değeri geriliyor” dedi.

ADÜ Spor ve Barış Gönüllüleri Topluluğu’nun davetlisi olarak Spor ve Barış konferansında konuşan EDER Başkanı Cihat Levent, Türk sporunda yaşanan sıkıntıları değerlendirdiği konuşmasında, “Türk sporunun marka değeri geriliyor” dedi.

 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Spor ve Barış Gönüllüleri Topluluğu, Spor ve Barış konferansı düzenledi. ADÜ Atatürk Kongre Salonu’nda düzenlenen konferansa Ebedi Dostluk Ezeli Rekabet Derneği (EDER) Başkanı Cihat Levent, ADÜ Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Güreş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan EDER Başkanı Levent, “Türk sporunda şu anda yıldız sporcu yetiştirememe, yönetici ve yönetmelik ve başarının devamlılığının gelmemesi gibi sorunlar var. Bunun yanı sıra örneğin geçen sene Süper Toto Süper Lig’de maç başı ortalama seyirci sayısı 12 bin kişiyken bu sezon bu rakam 5 bine düşmüş durumda. Türk sporunun marka değeri şiddetle geriye gidiyor. Gelişmiş ülkelerde sporun işleyişi çok daha farklı. Örneğin Kanada, Amerika ve Almanya’da sporcu geliştirmek çok daha kolay. Eski sosyalist rejim devletlerinde uygulanan politikalarla bile çok önemli sporular yetiştirildi” dedi.

“FARKLI EĞİTİM SİSTEMLERİ VAR”

Sporcu yetiştirme konusunda farklı eğitim sistemleri olduğuna değinen Levent, “Gelişmiş ülkelerde ve eski sosyalist ülkelerdeki sistemlerin yanı sıra örneğin Çin eğitim sistemi var. Burada sporcular belli bir program dahilinde esir kampında gibi çalışırlar. Yılda sadece 2 kere aileleriyle görüşebilirler. Program sonunda henüz 15-16 yaşlarında olan çocuklar Dünya şampiyonu olmayı başarırlar. Ancak 20’li yaşlarına geldiklerinde kalıcı sakatlıkları olduğu için spordan uzak kalma durumu oluşur. Bizim işimiz ise bilimsel eğitimle olmalı. Bu eğitim içinde çocukların genetik, fiziksel, psikolojik ve sosyal ölçüm gibi evreleri vardır. Bir çocuğun çok küçük yaşlarda hangi sporu yapacağı belli olabiliyor. Bunun için çeşitli testler yapıyor. Sosyal ölçüme göre maddi durumu düşük olan ailelerin çocukları profesyonel sporcu olmak konusunda daha yatkındır. Sporcular kendini geliştirmeyi ihmal etmemeli” dedi.

“BAŞARILAR TÜRK OYUNCULARLA GELDİ”

Türk futbolunda alt yapı çalışmalarına değinen ve Türk sporcularla gelen başarılardan örnek veren Levent, “Galatasaray UEFA Kupası’nı aldığı dönemde kadrosunda sadece 3 yabancı bulunuyordu. Sonrasında alınan Süper Kupa’da da bu şekildeydi. Milli Takım 2002 yılında Dünya 3.’sü olduğu dönemde kadroda yer alan 8 Türk futbolcu Galatasaray’da kupa kaldıran ekipte yer alan isimlerdi. Yine basketbolda yakalanan başarılara baktığımızda Türk futbolcularla kazanıldığını görürüz. Ülkemizde yakalanan spor başarıları Fatih Terim ve Şenol Güneş gibi Türk antrenörler döneminde yakalanmıştır” ifadelerini kullandı. (TÜRKER KOCAKAHYA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.