• 12 Ocak 2019, Cumartesi

AYDIN VALİLERİ VE AYBA

Özlem Çerçioğlu’nun belediye başkanı seçildiği 2009 yılında hizmete açtığı ve o günden beri yüzlerce yaşlı, engelli, yatalak hastaya sağlık hizmeti veren birimin çalışmaları Aydın Valiliğince ‘’ruhsatsız’’ olduğu gerekçesiyle durdurulduğunu yazmıştım.

10 Ocak çalışan gazeteciler gününde Aydınlı gazetecilerle kahvaltı eden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “AYBA konusunda son sözü söylüyorum. Belgeleri varsa AYBA’ya ruhsat veririz’’ demiş.

AYBA’nın yetkilisi ve sorumlusunun Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu olduğunu belirterek demiştim ki;

‘’İki dönem milletvekilliği, biri belediye başkanlığı olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığında üçüncü döneme giren Özlem Çerçioğlu, yasal olmayan bir yolu seçer mi?

Anımsadığım kadarıyla 2009 yılında Belediye Başkanı seçildiği zaman AYBA’yı faaliyete geçirmişti.

2009-2018 aradaki 9 yılda böylesine profesyonel bir çalışma il sağlık müdürlüğünün gözünden nasıl kaçar?

Zaten gönderilen yazıda ’’Evde Bakım Hizmetleri’nde son bir ay içerisinde il genelinde 28.773 ziyaret gerçekleştirilmiştir.’’ Denmektedir.

Eğer son bir ay içerisinde 28.773 ziyaret gerçekleştirilmişse, bunun ortalamasını alıp önce bir yılla, sonra da 9 yılla çarptığımızda bakalım nasıl bir rakam çıkacak.

Diyelim ki ortalama ayda 20 bin ziyaret yapıldı.20x12=240.000x9=2.160.000 bir başka ifadeyle Aydın ilinin nüfusu iki kez ziyaret edilmiş.

Garip değil mi?

Bu kadar insan ziyaret edilirken muhbir vatandaşları bırakın, belediyenin kendi web sitesinde yayınlananları ihbar kabul edip yasal işlem yapılamaz mıydı?

Yapılırdı elbette; ama demek ki açıklanmayan, bilinçli olarak perde arkasına koyulan bir durum var.

Acaba yazışmalara cevap verilmemiş olmasın?

Acaba belediye sağlık daire başkanlığının başvurularına dayanarak incelemeye gelen yetkililerin ‘’onayı’’na karşın beklenen cevap yazısı gecikmiş olmasın?

Ya da İl Sağlık Müdürlüğü, “Biz şu tarihlerde, gönderdiğimiz yazılarda Büyükşehir Belediyesini 9 yıl içinde şu kadar uyardık; ama bizi dinlemedi’’ diyebileceği yazışmaları kamuoyuna açıklaya bilirler mi?

Böyle olsa bile devlet uyarılarını dinlemeyen bir belediyeye 9 yıl göz yumar mı?

Aydın ilini oluşturan 17 ilçede 4 doktor 51 hemşire ve 35 araçla günde ortalama 800-850 kişiye hizmet veren bir hizmet birimini illegal yollardan kim çalıştırmayı göze alabilir?

4 doktorun, 51 hemşirenin, 35 aracı kullanan personelin maaşları, araçların yaktığı akaryakıt giderlerinin karşılanması illegal yollardan olabilir mi ?’’

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ile Aydın Büyükşehir Belediyesi arasındaki yazışmalara göz attığımızda çelişki kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Şöyle ki: İl Sağlık Müdürlüğü bir taraftan AYBA bünyesindeki Sağlık Hizmetleri Biriminin ruhsatsız çalıştığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun b1r yıldan üç yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabileceğini vurgularken, bir başka yazışmada da Büyükşehir Belediyesinin başvurularını bakanlığa gönderdiklerini ve bakanlıktan görüş beklediklerini belirtiyor.

Benim üzerinde durduğum Aydın Valisinin böyle bir yazışmalar olup olmadığını sorup sormadığıdır.

Aydın Valisi diyelim ki 9 yıldan beri faaliyette bulunan sağlık birimi hakkında İl Sağlık Müdürlüğüne sordu, ve belediyenin başvuruları olduğunu, kendilerinin de bakanlıktan cevap beklediklerini söylediğini varsayalım.

Durum böyle olursa valinin en azından bakanlıktan gelmesi beklenen cevabı beklemeden yetkisini kullanıp AYBA’nın sağlık biriminin çalışmasına geçici de olsa izin vermesi gerekir.

Yasaları uygulamadan yana tavır alırsa o zaman kendisinden önce Aydın Valiliği yapmış, Hüseyin Avni Coş( 2004-2011); Kerem Al (2011-2013);Erol Ayyıldız (2013-2016) ve 2016-2017 Ömer Faruk Koçak’ın AYBA’nın sağlık hizmet biriminin çalışmasına izin verdiklerini ya da göz yumduklarını araştırması, soruşturması gerekmez mi?

Vali bey deneyimli bir yönetici, yasaları, kuralları, yönetmelikleri, herkesten daha fazla bilir.

Söylemeye dilim varmıyor; ama düşünmeden de edemiyorum, acaba Vali beye siyasi baskı mı var.

Vali beye siyasi baskı olsa bile, Cumhuriyetin valisi ve deneyimli bir devlet adamı olarak SEZAR’IN HAKKINI SEZAR’A VERECEKTİR. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.