• 13 Haziran 2018, Çarşamba

METİN LÜTFİ BAYDAR MİLLET VEKİLİ (2)

2015 seçimlerinde Aydın’da yapılan ön seçimde parti üyelerinden 8070 oy alarak 1. Olan Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, aradan geçen 3 yıl içinde yan gelip yattı mı ki,2018 seçimlerinde milletvekili listesinde yer verilmedi?

 

Aydın’da yapılacak bir ön seçimde en az 2500-3000 farkla liste birincisi olma ihtimalinin yüksek olduğunu CHP üyeleri tarafından ifade edilen Metin Lütfi Baydar’ın bu özelliği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bilinmiyor muydu?

 

Metin Lütfi Baydar, milletvekilliği süresince sadece yurt içinde değil, özellikle yurtdışında Türkiye’yi ülke onuruna yaraşır bir biçimde temsil ettiğinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu emin değil miydi?

 

Yazmaya bile elim varmıyor; çünkü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Metin Lütfi Baydar’ın yeteneklerinden, kariyerinden ve karakterinden haberdar olmaması, bilmemesi olasıl değil.

 

Olsa olsa, Metin hoca, genel başkanlık seçiminde Muharrem İnce’yi desteklediği için şimşekleri üzerine çekmiş olabilir.

Bugün Muharrem İnce 81 milyonunun Cumhurbaşkanı olmak için her türlü riski göze alarak gece-gündüz Anadolu’yu karış karış geziyorsa, Metin Lütfi Baydar’ın bu konuda da ne denli ileri görüşlü olduğu belli oluyor.

 

Diyelim ki son yazdığım satır geçerli, peki 2015 seçimlerinde genel başkanın himayelerinde kontenjandan milletvekili olan daha sonra da ‘’yürü ya kulum Tezcan’’ misali PARTİ ÖRGÜTÜ VE ÖRGÜT YÖNETİMİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI olan Bülent Tezcan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na, Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın niteliklerini, kariyerini, kişiliğini anımsatacak bir konuşma yapamaz mıydı? Kendisinin 2015 seçimlerinde kontenjandan milletvekili olduğunu; ancak Metin hocanın ise yapılan ön seçimde parti üyelerinden 8070 oy alarak birinci olduğunu anımsatarak, listeye girememesinin büyük haksızlık olabileceğini söyleyemez miydi?

 

Yoksa, erken seçim telaşıyla ön seçim yapılmaması kararı alınması, Metin hocayı liste dışı bırakmak isteyenler için bir fırsat mı oldu?

 

Bu sözümün sonuna kadar arkasındayım, bugün bir ön seçim yapılsa, Metin Lütfi Baydar, bu kez 8070 değil çok daha fazla oy alarak yine birinci olur.

 

Bizde, siyasetin senaryosunu ‘’Ayak Oyunları’’ nı siyaset sanan siyasetçiler yazar, demiştik.

Aydın’daki siyasetin senaryosunu da kimlerin yazmış olabileceğini listeye bakarak kolayca bulabiliriz.

 

Varsayımlarla, tarih yazılmaz; çünkü tarih; olgunlaşmış somut koşulların eyleme dönüşerek kalıcı var oluşudur. Tarihi kendi düşüncelerine göre yeniden biçimlendirmeye kalkanlar önünde sonunda tarihin gazabına uğrarlar.

Siyasetinde kendine özgü etik değerleri, olmazsa olmazları vardır; ama dedik ya’’ Bizde, siyasetin senaryosunu ‘’Ayak Oyunları’’ nı siyaset sanan siyasetçiler yazar.’’

Konumuz siyaset olduğu içindir ki, bunu didikleyeceğiz.

Didiklerken de birilerini kendisiyle yüzleşmeye, parti üyelerinin de ‘’CHP’nin Aydın’daki Büyük Resmi’’ üzerinde düşünmelerini sağlamaya çalışacağız.

 

Metin Lütfi Baydar’la başladığım yazımı yarın ki yazımla tamamladıktan sonra, seçime katılacak listeyi değerlendirmeye gelecek.

Ben merak ediyorum, siz de merak ediyor musunuz?

Acaba ön seçim yapılsaydı; PARTİ ÖRGÜTÜ VE ÖRGÜT YÖNETİMİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI Bülent Tezcan, ön seçime katılır mıydı, katıldığında kaç oy alırdı, yoksa yine genel başkan kontenjanından mı aday olurdu? Kontenjandan aday olur idiyse bu kez kimin önünü keser, liste dışı bırakırdı?

 

Acaba ön seçim yapılsaydı; Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül, Mustafa Arıkan, Özlem Burcu Uğan, Kaan Erçetin, Kemal Güneri, Fulya Üstündağ, liste dışı kalan önceki dönem mv Fatih Atay, partinin kadın kolları hariç her bölümünde çalışmış Barkan Kalınomuz, önceki dönem il başkanlığı yapmış Bayram İnci, Niliüfer Ünüvar kaç oy alırlardı?

 

Görüyorsunuz ya, büyük resme odaklanınca şeytanın hangi ayrıntının içinde olduğu anlaşılamıyor.

Biz şeytanı taşlamayacağız… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı