• 14 Ocak 2019, Pazartesi

NİHAYET SAVAŞ GÖRÜCEYE ÇIKTI

Haftalardır ha bugün ha yarın derken AKP Aydın mv. Mustafa Savaş, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

Bu süreçten iki yıl önce Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığına soyunan ve çalışmalara başlayan MHP li Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, tam kıvamına geldiği sırada birden bire Bahçeli tarafından geri çekildi.

Ümmet Akın’ın yüreği sızlasa da, öfkesini içine gömerek, partisinin olmazsa olmaz kuralı ‘’lider eleştirilmez. O ne derse odur’’ disiplinine uymak zorunda bırakıldı.

Ümmet Akın’ın geri çekilme olayından sonra, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ANAP’ın altın çocuklarından Cengiz Altınkaya’dan söz edildi.

 

Fısıltı gazetelerine göre de Mustafa Savaş, kazanamazsam karizmam çizilir düşüncesiyle aday gösterilmesini önlemeye çalışmış; ama başaramamış.

Fısıltı gazetelerinin bu söylentileri ne derece doğrudur bilemeyiz; ama bir gerçek var ki Mustafa Savaş bu kez Özlem Çerçioğlu’nu geçemezse karizması gerçekten çizilecek.

 

Mustafa Savaş, bunun ilk adımını attı bile…

Nasıl mı?

Adaylığının açıklanmasından sonra bir konuşma yapan Mustafa Savaş, Özlem Çerçioğlu’nun bir kadın ve bir anne olmasından dolayı kötü söz söylemeyeceklerini belirtmiş ve özet olarak demiş ki:

 

“ Siyaseti çirkinleştirmeyeceğiz. Kötü söz söylemeyeceğiz. Rakibimin kadın olduğunu, anne ve eş olduğunu unutmayacağız. Asla kötü söz söylemeyeceğiz. Davamıza yakışan asaletle mücadele edeceğiz. ”

 

Siz bu yaklaşımı nasıl yorumluyorsunuz?

 

Bence bu tavır, gece mezarlıktan geçerken korktuğunu belli etmemek için ıslık çalan çocukların davranışına benziyor.

‘’Siyaseti çirkinleştirmeyeceğiz, kötü söz söylemeyeceğiz, rakibimin kadın olduğunu, anne ve eş olduğunu unutmayacağız’’ derken, erkek olsaydı tersini mi yapardınız diye insanın sorası geliyor.

 

Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın görevinden istifa etmemesi temiz siyaset mi?

Görünen o ki Mustafa Savaş, Özlem Çerçioğlu’na yenilmemek için birkaç plandan oluşan bir taktik programı hazırlamış; ancak yenilme korkusuyla yapılan tüm planların yolu yenilgiye çıkar; çünkü düşünülen ne olursa olsun sonunda zihinsel mücadelede hep imgeleme kazanır.

 

Efeler Belediye Başkan adaylığı Ümmet Akın için amorti gibi gelebilir.

Bu konuda hiç kimse değil Ümmet Akın kendini motive edebilir.

Bu nasıl olur?

Ümmet Akın geçer aynanın karşısına kendi kendine, ’’Ümmet, başkanlığın kötüsü olmaz. Sen şimdi Efeleri kazan bir daha ki seçimde de Büyükşehir’i kazanırsın’’ şeklinde zihnine telkin göndererek kendisini hazırlayabilir.

İfade tarzım mizah yapıyormuşum gibi görünse de, aslında tam Amerikan tipi psikolojik motivasyon yöntemi budur.

 

Aydın’da herkesin merakla beklediği bir başka olayda Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın suskunluğu.

Özakcan doğma büyüme CHP iken birden bire istifa etti; ardından çok yorumlar yapıldı; ama ondan ses çıkmadı.

Her kafadan değişik değişik yorumlar çıkıyor.

Kim bilir belki de Özakcan, herkesi dinledikten sonra bir şeyler söyleyecektir.

Onu da zaman gösterecektir.

Yerel seçimlere 77 gün kaldı, varsa Özakcan’ın yapacağı bir şey bunu bugünlerde söyler, yoksa sessiz ve derinden sadece kendi bildiği amacını gerçekleştirmeye çalışır.

 

Önümüzdeki günlerde ortalık daha da hareketlenecek, ya salonun bir köşesine, ya balkonda bir yere yahut ta üç beş arkadaş bir locada toplanarak siyaset sahnesindeki kör düğüşünü seyredelim.

 

Aydın sahnesindeki oyunların senaryosu mu var, yoksa meddahların ortaoyununa mı dönecek bakalım. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.