• 18 Haziran 2018, Pazartesi

‘’UN PUEBLO SIN MEMORIA, ES UN PUEBLO SIN FUTURO’’

 

 

 

 

 

Şili’nin başkenti Santiago’nun ulusal stadyumunun 8 nolu kapısının üzerinde yazan bu yazının Türkçe anlamı:

‘’HAFIZASI OLMAYAN BİR HALKIN GELECEĞİ DE OLMAZ.’’

Yaşınız uygunsa şöyle 70 li yıllara gidelim.

Yani 48 yıl öncesine…

1970 yılı Eylül ayında; Şili ‘de yapılan seçimde solcu koalisyonun başkan adayı Salvador ALLENDE başkan oldu.

1973 yılı Eylül ayında ise uluslararası tekelci sermayenin çıkarlarına uygun General Augusto Pinochet ‘in komutasında bir askeri darbeyle düşürüldü.

Allende, elinde silahıyla halkının özgürlüğünü, iktidarını seçme hakkını ve sosyalizmi savunurken öldürüldü.

Şili’nin başkenti Santiago’daki Ulusal Stadyum, askeri darbenin başı General Augusto Pinochet’in emriyle işkence merkezi olarak kullanıldı.

 

Şili’de1970 yılında yapılan faşist askeri darbeden 10 yıl sonra 12 Eylül 1980 tarihinde de Orgeneral Kenan Evren başkanlığında askeri darbe yapıldı.

1983 yılı Kasım ayında yapılan seçimlerde ise yeniden demokrasiye geçildi.

Şili’de ise başkanlık sistemi başladı ve sürüyor.

 

Şili ile aramızdaki fark, biz askeri darbelere, ihtilallere, rağmen hala Cumhuriyetiz; çünkü bilincinde olsak da olmasak da, Cumhuriyet’in korumasındayız.

Peki biz cumhuriyeti koruyup, kollamak için ne yapıyoruz?

Askeri darbelerle Türkiye’yi kendi amaçlarına göre şekillendirmeyi başaramayan emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileri, 2000’li yıllarda sivil darbelerle amacına ulaşmayı denemeye başladı.

 

Şili’de halk hala özgürlük için direndiğinin, geçmişte yaşanılanların şimdiki ve gelecek kuşakların unutmamalarını sağlamak için, stadyumun giriş kapısına ,’’

‘’HAFIZASI OLMAYAN BİR HALKIN GELECEĞİ DE OLMAZ.’’ Öğüdünü özgür yaşamanın kuralı olarak yazmış.

Santiago Ulusal Stadına giren her genç bu yazıyı okuduğunda 70 yıllarda Şili’li aydınların, devrimcilerin, sanatçıların,

Faşizme karşı koyan herkesin bu alanda işkence gördüğünü, işkenceden öldüğünü anımsıyor.

1923 yılında Cumhuriyetin getirdiği özgürlükle Türkiye’de yaşayan, Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Boşnak, etnik kökeni, dini inancı ne olursa olsun herkesin, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatmak için gerekirse canını vermeyi göze almalıdır.

95 yıllık Çınarımız Cumhuriyet’i kaybettikten sonra her yere,

‘’HAFIZASI OLMAYAN BİR HALKIN GELECEĞİ DE OLMAZ.’’ Yazmanın bir anlamı kalmaz.

 

Türklerin, tarihte devlet kurup, devlet yıkmasının, yeniden devlet kurmasının altında yatan nedenlerden birisi, tek adam yönetimine sonuna dek eyvallah diyememesi olabilir mi?

 

Birkaç yıl öncesine kadar parlamenter sistemden yarı başkanlık sistemine geçmeden önce, milletin iktidara getirdiği partinin genel başkanı başbakan olarak, milletvekilleri de herkesin milletvekili olarak sorumluluk üstlenmiyorlar mıydı?

 

Belediye başkanlığı seçiminde o kentte yaşayanlar inandıkları, güvendikleri insan kendi partilerinden olmasa bile ona oy vermiyorlar mıydı?

 

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bile TEK ADAM’lığın egosuna kapılmamışken, birilerinin ne pahasına olursa olsun çıkarcıların ve yandaşların itmeleriyle kendisini tek adam görmesi ve bunu millete kabul ettirmek için baskı yapması, 95 yıldır Cumhuriyetin özgürlüğünde yaşayanların dibten gelebilecek bir dalga oluşturmalarına neden olabilir.

Tarihin her döneminde görülmüştür ki, türü ne olursa olsun faşizm nerede egemense eninde sonunda dipten gelen bir dalgayla tarihin çöplüğüne düşmüştür; çünkü değişimi harekete geçirecek koşullar olgunlaştığında, toplumsal fay katmanları güç birliği içinde hareket ederek değişimi gerçekleştirirler, her yıkıntının, her çöküntünün altından yaşama boy veren yeni hayatlar filizlenir.

Hiçbir imparator, hiçbir kral, hiçbir diktatör Cumhuriyetin koruduğu halktan daha fazla yaşamamıştır.

Değişimin bu kuralı, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de, yarın da kendini kanıtlamayı sürdürecektir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu