• 18 Aralık 2018, Salı

ÖLÜMÜNÜN 75.YILINDA MAHMUT ESAT BOZKURT

ADD Kuşadası Şube yönetimi ile Kuşadası Belediyesi’nin birlikte hazırladıkları; Ölümünün 75.yıldönümünde Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt konulu panel Cuma günü saat: 18:00 de Erkan Yücel Salonu’nda yapılıyor.

Panele, ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum (Türk Hukuk Devleti’nin dünü bugünü. Mahmut Esat Bozkurt’tan günümüze)

Anadolu Üniversitesi Ed. Fak. Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şaduman Karagöz Halıcı.( Türk Hukuk Devrimi)

Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt’ta (Cumhuriyetimiz dünden bugüne) konularında konuşmacı olarak katılıyor.

Oturum başkanlığını ADD Genel Merkez üyesi Tolga Kale yapıyor.

MAHMUT ESAT BOZKURT

Mahmut Esat Bozkurt kimdir?

Mahmut Esat Bozkurt’un kim olduğunu doyasıya anlamak için, Anadolu Üniversitesi Ed.Fak.Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Şaduman Karagöz Halıcı’nın uzun yıllar araştırma yaparak, emek vererek Mahmut Esat Bozkurt’u geleceğe taşıyacak olan ve Atatürk Araştırma Merkezi tarafından kitaplaştırılan,’’YENİ TÜRKİYE'NİN YAPILANMASINDA MAHMUT ESAT BOZKURT 1892- 1943’’ adlı eserini okumanızı öneririm.

Mahmut Esat Bozkurt’un 51 yıllık yaşamına kaç devrim sığdırdığını anlamak için onun devrimci karakterini anlamakla olasıdır.

BOZKURT-LOTUS OLAYI:

1 Ağustos 1926 tarihinde Kuruçeşme’den aldığı kömür yükü ile Mersin’e gitmek için yola çıkan Bozkurt Gemisi; Beyrut’tan İstanbul’a gelmekte olan ‘’Masejeri Maritim şirketine ait Fransız bandıralı ‘’Lotus’’ gemisiyle Midilli adası yakınlarındaki Sığrı Limanı önünde saat 23:30 sularında çarpışır.

Çarpışmada sekiz Türk ölür.

Lotus gemisi, yolcularını İstanbul’a bıraktıktan sonra Fransa’ya dönerken, yakınlarını kazada kaybedenlerin savcılığa başvurmaları üzerine İstanbul savcılığı olaya el koyar ve Bozkurt Gemisinin kaptanı Hasan Kaptan ile Lotus’u idare eden Jan Desmons ile birlikte üç Fransız ifadeleri alındıktan sonra tutuklanırlar.

Ve bu tutuklama olayından sonra işler iyice karışır.

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü, Mahmut Esat’ı çağırarak düşüncelerini öğrenmek isterler.

Mahmut Esat, şunları söyler:’’ Paşam La Haye Adalet Divanına gidelim, kimin haklı kimin haksız olduğu orada belli olsun. Ben haklılığımıza inanıyorum. Müsaade ederseniz davamızı ben savunayım. Kaybedersem yurduma bir daha dönmem; fakat kazanacağız. Adalet Divanı önüne gitmeden Fransızların dediğini yapacak olursak, Fransız devletinin gözdağı karşısında boyun eğmiş olacağız. Bu da onlara diğer sorunlarda aynı gözdağını ileri sürmek yürekliliğini verecektir. Halbuki La Haye Divanı’na gidersek, davayı kaybetsek dahi şeref ve haysiyetimiz zedelenmez; çünkü uluslar arası bir mahkemenin hükmüne uymak şerefsizlik değil, tersine büyük şereftir.’’

Mahmut Esat’ın bu konuşmasından sonra aldığı yanıt güç vericidir: ’’Güle güle git. Kazanacaksın. Kazanmasan da bu millet seni bağrına basacaktır.’’

Bozkurt -Lotos olayı, iki geminin çarpışmasından kaynaklanan ‘’sıradan bir deniz kazası ‘’ değil, kimliğini kanıtlamaya çalışan özgür Türkiye ile emperyalist Fransa arasında bir davaydı.

Mahmut Esat’ın bir hukuk adamı, bir avukat olarak Lahey Adalet Divanı’nda görüşülen bu davayı BİR OY fazlasıyla Türkiye’ye kazandırmış olması aynı zamanda Mahmut Esat’a BOZKURT soyadını da kazandırmış oldu.

Müşerref Hanım Davası’nda ise üstün yeteneğiyle, Müşerref hanımın beraatini sağlayarak halk deyişiyle onu nasıl ‘’ipten aldığını’’ okuduğumuzda; ancak hukukun herkes için ne denli önemli olduğu gerçeği ile her defasında yüz yüze geliriz.

Gelelim ADD Kuşadası Şubesi Başkanı Nazan Bozkurt’a.

Nazan Bozkurt, daha önceleri dernek, cemiyet yönetmek gibi bir deneyim yaşamamış olmasına karşın, ADD Kuşadası Şube Başkanı olduktan sonra, profesyonel bir yönetici gibi etkinlikler düzenleyerek hem kendisini hem de birlikte kader birliği yaptığı yönetimi ile hem Aydın ilinin hem de ADD Genel Merkezi’nin dikkatini ve ilgisini çekmeyi başardı.

ADD Kuşadası Şube Başkanı Nazan Bozkurt ve yönetimi her 21 Aralık tarihinde Mahmut Esat Bozkurt’u, bilim insanlarının, tarihçilerin katıldıkları panellerle anarak gelecek kuşaklara taşıma görevini yerine getirdiği gibi ,bilmeyenlerin de Mahmut Esat Bozkurt’u daha iyi tanımalarını sağlamaktadır.

 

ADD Kuşadası Şube Başkanı Nazan Bozkurt’u yakından tanımayanlar, onu Mahmut Esat Bozkurt’un soyundan gelen torunu olduğunu düşünebilirler; oysa Nazan Bozkurt, Mahmut Esat Bozkurt’un oğlu Yüksel Esat Bozkurt’un oğlu Mahmut Esat Bozkurt’un eşidir.

Mademki Bozkurt ailesinden söz ediyoruz, o zaman size ADD Kuşadası Şube Başkanı Nazan Bozkurt’un eşi sevgili dostum Mahmut Esat Bozkurt’un babası Yüksel Esat Bozkurt’un yazdığı ve benim de İstanbul’da gazetecilik yaparken Alibey Köy Çöplüğünde ekmeğini arayan çocuklar la ilgili yaptığım röportajımda yazdığım şiiriyle Cuma günü buluşmak dileği ile hoşça kalın diyeyim.

KAN DAMLALARI

Bir dilim ekmek mi özlediğin katıksız ?

Bir çift postal mı istersin

Ökçesiz,tabansız ?

Yoksa bir saçak altı mı ararsın,

Fıldır fıldır ısınmak için

Hem yaygısız,hem kaygısız ?

Yok be birader,yok hiç biri

İşte bu toplumun sosyal kiri,

Düşsün yanağından iri iri

Kalbini yakan kan damlaları

Yok be birader,yok hiç biri

İşte bu beşerin sosyal kiri.

Yüksel Esat Bozkurt 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.