• 19 Kasım 2018, Pazartesi

ÖZER TÜRK –KUŞADASI VE EVRİM KARAKOZ

Gazeteciliğe başladığım 1965 yılında tanımıştım Kuşadası’nın efsane ve şövalye kaymakamı Özer Türk’ü.

Aydın Valisi Muammer Ülgen Paşa Cuma günleri kaymakamların, resmi daire müdürlerinin katıldığı toplantılar yaparak, genel bir değerlendirme ile katılımcıların sorunların çözümüne fikir üretmelerini sağlardı.

Bu toplantılara Aydın’ın yerel basını olarak bizlerde katılırdık.

Vali Muammer Ülgen Paşa, bizimde düşüncelerimizi açıklamamızı ister, sadece soru soran yerel gazeteciler olarak değil de, yaşadığımız Aydın ilinin gelişmesine düşünsel olarak katılımcı olmamızı isterdi.

Kaymakamların içinde en çok dikkati çeken Kuşadası Kaymakamı rahmetli Özer Türk’tü, halk diliyle “KAPI GİBİ ADAM”dı. Boyu 1.98 idi; ama o kocaman gövdesini dans eder gibi kullanırdı ve karakter olarak da “ADAM GİBİ ADAMDI”. Her toplantıda konuşma yaparken önce espriler yapar, Ülgen paşanın ve katılımcıların hatırlarını sorar sonra “Kalkınmamız için Turizme yatırım yapmamız gerekir..” diye söze başlarken, Ülgen Paşa, ”Özer, bugün nasıl bir proje getirdin?” diye sorardı.

Kuşadası Kaymakamı Özer Türk, turizme, ’’BACASIZ SANAYİİ’’ derdi.

Kuşadası bugünkü ününü efsane Kaymakamı Özer Türk’e borçludur.

Kaymakamlar devlet memurudur, Özer Türk de devlet memuruydu; ama yaratıcıydı.

Bir belediye başkanında olması gereken yaratıcılık onda vardı.

Merak ediyorum, Özer Türk, Kuşadası Belediye Başkanı olsaydı, acaba Kuşadası bugünkü kısır döngünün içinde olur muydu?

Merak ettiğim bir şey daha var:

Kuşadası Belediye Başkanı olanlar, Özer Türk’ün yaptıklarını aşan neler yaptılar?

Anımsayabildiklerim, Kuşadası’nın dağını taşını kooperatiflere, peşkeş çektiler, birileri bir değil bin defa köşe döndüler.

Yanılıyor olabilirim, Kuşadası Belediye Başkanları turizmi geliştirecek neler yaptılar, bir söyleyen olsa da öğrensem.

Oysa Kaymakam Özer Türk’ün açmış olduğu yoldan gidilseydi, Kuşadası şimdi dünya turizm cennetinin başkenti olmaz mıydı?

Fazla değil iki üç ay önce bir kaç kez, yani mevsim yazdı, adaya yolum düştü, çoğu esnaf akıllı telefonuyla mesajlaşıyor ya da oyun oynuyordu.

Dostum Hüseyin Asar, bir süre önce Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda düzenlediği, ’’Turizm ve Belediye’’ başlıklı panele katılmış.

Panelde, neler yapılabileceği tartışılmış, sürekli kan kaybeden Kuşadası Turizmi’nin canlandırılması için yeni fikirler ortaya atılmış.

Dostum Asar’a göre panelin adı; Turizm ve Belediye yerine ’’Turizm Kentinde Belediyecilik’’ olsaymış daha yerinde olurmuş.

Aynen katılıyorum; çünkü yukarıda da değindiğim gibi Özer Türk, Kuşadası Belediye Başkanı olsaydı, yaratıcı yetenekleriyle turizm de bir devrim yapabilirdi.

Özellikle Kuşadası gibi turizm bölgelerinde belediye başkanlarının çok yaratıcı olmaları gerekir.

CHP’den Kuşadası Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıklayan Av. Evrim Karakoz, panelde yaptığı konuşmada, ’’turizm konusunda ahkâm kesemeyiz, Kuşadası’nın iyi bir makyaja ihtiyacı var’’ demiş.

Gerçekten adaya gelen turistler dağları işgal etmiş sitelerden, yani beton yığınlarından başka ne görebiliyorlar ki?

Karakoz, belediye başkanının her şeyi bilemeyeceğini belirterek, ’’profesyonel yardım alacağız’’ demiş.

Bana göre; Karakoz belediye başkanının yaratıcılığını keşfetmesi için uygulamalı eğitim alması gerektiğini vurgulamış.

Evrim Karakoz, ayrıca ülke olarak da turizm politikamızın olmadığını vurgulayarak, ’’Aydın olarak iyi bir turizm planına ihtiyacımız var.’’ Demiş.

Gerçekten öyle Üç Gözleri dünyaya gös termek için şimdiye dek ne yapıldı?

Evrim Karakoz’un, söylediklerini 60’lı yıllarda Aydın Valisi Muammer Ülgen paşa ile Kuşadası’nın efsane Kaymakamı Özer Türk uygulamışlardı.

Özer Türk’ün Kuşadası ve ülkemiz turizmine yaratıcı katkılarını daha ayrıntılı olarak okumak için araştırmak yeterlidir.

Bence Evrim Karakoz, bu panelle yetinmemeli, Kuşadası’nda yaşayanları sık sık bir araya toplayarak ‘’BEYİN FIRTINASI’’ yapmalıdır.

Kuşadası’nda yaşayanların ‘’BEYİN FIRTINASI’’nda üretecekleri fikirler, sadece belediye başkanın değil, tüm adalıların uyuyan yaratıcılıklarını uyandıracaktır.

Turizmin gelişmesine katkı sağlayacak farklı fikirlerin üretilmesini sağlayacak paneller düzenlemek, projelendirmek,

Kuşadası’nın beklediği belediye başkanının varlığının işareti olabilir; yeter ki ezber bozmayı göze alarak, önyargılardan arınıp bunun farkında olalım.

İşte o zaman 53 yıl önce Aydın Valisi Muammer Ülgen Paşa’nın ve Kuşadası’nın Turizm Mimarı efsane Kaymakamı Özer Türk’ün rüyaları gerçekleşmiş olur.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı