• 20 Aralık 2018, Perşembe

KADINLAR! HABERİNİZ VAR MI, FARKINDA MISINIZ?

Şunca yıldır gazetecilik yaparım, şimdiye kadar daha bir kadının, ’’arkadaş her şeyi yazıyorsun da bizim sorunlarımızı niye yazmıyorsun?’’ diye sitem ettiğini görmedim.

Sanırım Aydın’da 10-12 kadar kadın derneği var.

Dernek başkanlarının adlarını yazmayayım, ara sıra ne yaptıklarını merak eder sorarım.

Aldığım yanıtların çoğu ‘’BEN’’ le ilgilidir.

Dernek olarak, şu kadar çocuğa, kadına, kıza şunu yaptık, bunu yaptık gibi.

Aydın’daki kadın derneklerinin başkanlarının çoğunun adını bilmesem de sorun değil; çünkü sorum hepsine.

Bakalım yanıtlayabilecekler mi?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun internet ortamında paylaştığı bilgileri sizler için topladım.

Bu bilgilerin doğruluğunu sizler de araştırabilirsiniz.

‘’Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayının kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Rapora göre, kadın cinayetlerinde bir önceki yıla oranla ciddi artış var.

2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının Ekim ayına kadar toplam 339 kadın öldürüldü.

Rapora göre Ekim ayında 40 kadın öldürülürken, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadın öldürüldü.

Rapora göre, Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluştururken, geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluşturuyor.

Geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.”

KADINLARIN YÜZDE 70'i EN YAKINLARI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ.

Rapora göre, kadınların yüzde 35’i, boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için ve kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürülürken, yüzde 15’i ise ekonomik nedenlerle öldürüldü. Kadınların yüzde 70’inin en yakınları tarafından (eşi, babası, oğlu, kardeşi) tarafından öldürüldüğünün belirtildiği raporda, “Kadınlar darp edilerek, işkencelerle öldürülmeye devam ediyor, silah kullanım oranı artıyor. Kadınların yüzde 40’ı ateşli silahla, yüzde 28’i kesici aletle öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

2018 yılının kasım ayında 31 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre öldürülen kadınların 1’i 15-18 yaş, 9’u 36-65 yaş, 7’si 26-35 yaş, 5’i 19-25 yaş, 1’i 12-14 yaş ve 5’i 66 yaş ve üzeri yaş aralığındaydı. 4’ünün yaşı tespit edilemedi.

Öldürülen kadınların 12’si tespit edilemeyen kişiler tarafından, 10’u evli olduğu erkek tarafından, 2’si birlikte olduğu erkek tarafından, 2’si erkek kardeşi tarafından, 2’si akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 1’i de imam nikahlı erkek tarafından öldürüldü.

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 7’si şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 8 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi ve 11’i kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Gaziantep’te yaşayan 20 yaşında 2 çocuk annesi Sabiha Sepil, uykusundan uyanıp oynamasını isteyen imam nikahlı eşi tarafından çocuklarının gözü önünde ateşli silah ile öldürdü.

Aydın ve Antalya’da farklı günlerde kimliği belirsiz 2 kadın deniz kenarında şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

DÜNYADA HER GÜN 137 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Birleşmiş Milletler'in (BM) son yayınladığı rapora göre dünya genelinde her gün 137 kadın erkek şiddeti sonucu öldürülüyor. Rapora göre 2017 yılında dünya genelinde 87 bin kadın cinayeti gerçekleşirken, bu cinayetlerin 30 bini kadınların evli veya beraber olduklar erkekler tarafından gerçekleştirildi.

Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.